Back to Top
coders lab szkoła it
Autor: Redakcja

2019 rekordowym rokiem dla Szkoły IT Coders Lab

branża itaktualnościrynek pracy itcoders lab

Rok 2019 był dla Coders Lab pod wieloma względami rekordowy. Przez ostatnie 365 dni intensywnie działaliśmy nad rozwojem naszych kursów, zmieniając tym samym oblicze edukacji IT w Polsce od 2013 roku.

Jesteśmy największą szkołą IT w Polsce i wiemy jak ważne jest przygotowanie naszych absolwentów do pracy na rynku. Nasze kursy to przede wszystkim praktyczna nauka poprzez pracę projektową i zespołową.

Rok 2019 to dla nas rok sukcesów! Oto dlaczego:

  • Kursy w Coders Lab ukończyło kolejne 2 000 Absolwentów. To aż o 42% więcej niż w 2018 roku!
  • Wprowadziliśmy szereg nowych produktów, a także formułę kursów zdalnych w wirtualnej klasie, aby umożliwić naukę z dowolnego miejsca na Ziemi. 
  • Widząc ogromną potrzebę kursów specjalistycznych na rynku, stworzyliśmy kursy dla średniozaawansowanych. 
  • Mocno wspieraliśmy także firmy w transformacji cyfrowej, prowadząc dedykowane kursy IT dostosowane do potrzeb naszych partnerów.
  • Otworzyliśmy się na rynki zagraniczne: Rumunię i Indonezję. 
  • Nasza Fundacja “Możesz ITy” wsparła aż 24 wychowanków domów dziecka w zakresie zdobywania nowych kompetencji.

Był to dla nas niesamowicie pracowity i produktywny rok, a w 2020 idziemy po więcej!

Zmieniamy rynek edukacji IT w Polsce

Coders Lab powstało w 2013 roku z ideą i misją zmiany polskiej sceny edukacyjnej w branży IT. Skąd ten pomysł? Kursy programowania, UX>/a> i testerskie to alternatywa do tradycyjnych studiów wyższych, które nie odpowiadają na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku. Polskie uczelnie wyższe są w stanie przyjąć rocznie około 26 000 studentów (wg raportu Fundacji Pro Progressio). Zakładając 5-letni tryb nauki, absolwenci nadal nie są w stanie wypełnić zapotrzebowania na programistów. W 2020 roku w Polsce będzie brakować aż 50 000 specjalistów IT, w skali całej Europy - 900 000. W Coders Lab proces nauki trwa o wiele krócej, a nasi absolwenci są świetnie przygotowani do wejścia na rynek pracy. Często nauka na studiach nie jest związana z praktyczną wiedzą i projektami, które mają za zadanie jak najlepiej przygotować do przyszłego zawodu. W Coders Lab od samego początku stawiamy przede wszystkim na praktykę, projekty i doświadczonych wykładowców, którzy na co dzień pracują w branży. Cieszymy się, że od tylu lat realnie wpływamy na sektor IT w Polsce i Europie, kształcąc brakujących specjalistów. Ubiegły rok był dla nas przede wszystkim rekordowy pod względem ilości absolwentów, którzy ukończyli kursy IT w Coders Lab. W 2018 r. było to 1 400 osób, natomiast w 2019 osiągnęliśmy liczbę 2 000 absolwentów, co łącznie od początku działalności daje nam liczbę 5 000 kursantów. Rynek pracy z roku na rok dynamicznie się zmienia. Prowadząc rozmowy z pracodawcami, wiemy czego oczekują od kandydatów, którzy chcą wejść do świata IT. Doświadczony programista powinien pochwalić się przede wszystkim praktycznymi umiejętnościami programowania. Kursy w Coders Lab są w pełni dostosowane do aktualnych trendów i potrzeb branży IT. Stawiamy na praktyczną naukę, pracę nad własnymi projektami i naukę pracy zespołowej. Kończąc kurs w Coders Lab, jesteś gotów do wejścia na rynek IT! Bilans PARP jasno pokazuje, że to studenci tradycyjnych uczelni coraz częściej odstają od potrzeb rynku pracy, ponieważ studia to w dużej mierze teoria. Bootcampy są nastawione natomiast na intensywną i praktyczną naukę. Pracodawcy zdają sobie sprawę wynikającą z różnic w tych sposobach nauki, dlatego najważniejsze są osiągnięcia - projekty i zdobyte umiejętności, a nie dyplom.

Nauka z dowolnego miejsca na Ziemi

Na początku 2019 roku wdrożyliśmy kursy zdalne w formule wirtualnej klasy, które pozwalają ukończyć kurs z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki użyciu platformy przeznaczonej do nauki własnej i komunikatora udało nam się stworzyć pierwszy kurs w Polsce w oparciu o taką formułę. Łączy on wszystkie zalety pracy bezpośredniej z wykładowcą, wraz z możliwością nauki z każdego miejsca na świecie. Obecnie w ofercie mamy 4 rodzaje takich kursów: JavaScript Developer, Tester manualny, Tester Automatyzujący oraz kurs drugiego stopnia JS, React, Redux dla programistów.

Kursy specjalistyczne drugiego stopnia

Widząc duże zapotrzebowanie wśród osób średniozaawansowanych na kursy specjalistyczne, postanowiliśmy w 2019 roku stworzyć kursy drugiego stopnia. Są to kursy dla osób, które już wcześniej programowały, ale chcą przyspieszyć swoją edukację i ścieżkę kariery. Obecnie w ofercie Coders Lab mamy kurs "JS, React, Redux dla programistów" dedykowany dla osób, które posiadają kompetencje front-end, a dodatkowo chcą rozwijać swoje umiejętności back-end. Kurs przeprowadzany jest także w trybie zdalnym, w formule wirtualnej klasy.

Pomagamy firmom w cyfrowej transformacji

Dynamiczne zmiany na rynku pracy wymagają również zmiany podejścia pracodawcy i wsparcia pracowników w zdobywaniu nowych kompetencji. Niedobór specjalistów IT i konieczność systematycznego podnoszenia kompetencji pracowników wymaga od firm dodatkowego zaangażowania w edukację. Udało nam się zrealizować projekty wspólnie z Amazonem, Havas, Atos i Amelco. Przeprowadziliśmy również wiele edycji naszego autorskiego kursu “ IT dla HR – jak skutecznie rekrutować specjalistów IT ”. Stale rozwijaliśmy także współpracę z naszymi Partnerami - Pracuj.pl i GoldenLine - aby być na bieżąco z oczekiwaniami pracodawców i zmianami na rynku pracy!

Zagraniczna ekspansja Coders Lab

2019 rok to dla nas również rok światowych podboi! Dzięki uruchomieniu franczyzy w Rumunii nasz partner - najbardziej znana firma branży HR w kraju - przeprowadził w minionym roku aż 8 edycji kursów programowania! Specjaliści IT są jednym z pośród 3 najbardziej poszukiwanych zawodów w Rumunii. Firmy oferują o wiele więcej stanowisk niż jest wszystkich kandydatów z tej branży. Cieszymy się, że mamy realny wpływ na edukację i rozwój branży IT w Rumunii, łącząc pracodawców z poszukiwanymi pracownikami. Tamtejszy rynek pracy może przyjąć w tym momencie nawet 20 tys. kandydatów wyspecjalizowanych w IT! Kolejnym zagranicznym sukcesem jest dla nas podpisanie umowy franczyzy ze szkołą Koding Next z Indonezji, która będzie prowadzić w Dżakarcie nasz oddział. Zwieńczeniem naszej pracy w tym zakresie w 2019 roku było otrzymanie nominacji za rozwój i szukanie nowych kierunków w konkursie Startupy w Pałacu organizowanego przez Prezydenta RP!

Pomoc podopiecznym Fundacji Możesz ITy

Kolejny raz nasza Fundacja pomogła wychowankom domów dziecka zbudować samodzielną przyszłość i znaleźć pracę w branży IT. Do kursów przystąpiło 22 uczestników, którzy pochodzili z siedemnastu, różnych miast Polski. Podopieczni Fundacji wzięli udział w szkoleniu z zakresu umiejętności miękkich, które przeprowadzone zostało w ramach współpracy z Fundacją EY. Dzięki UBS mieli okazję odwiedzić siedzibę firmy UBS w Krakowie i uczestniczyli w Company Day. Było to ważne wydarzenie, które pokazało uczestnikom jak wiele dróg zawodowych czeka na nich po ukończeniu kursu. W ramach prowadzonych działań, podopieczni odbyli symulowane rozmowy rekrutacyjne, dzięki którym dowiedzieli się na co zwracają uwagę rekruterzy, jak podkreślić swoje mocne strony oraz jak wyjść obronną ręką z pytań i sytuacji, które powodują dyskomfort. Natomiast podczas Warsztatów z Efektywnego Poszukiwania Pracy, zorganizowanych przez Grupę Pracuj, dowiedzieli się jak poprawnie stworzyć CV oraz jak i gdzie efektywnie szukać pracy. Dodatkowo podopieczni Fundacji Możesz ITy mieli okazję wziąć udział w warsztatach “Projektanci Innowacji” zorganizowanych przez Google.

Rok 2020 będzie jeszcze lepszy!

Rok 2019 był dla nas czasem intensywnej pracy, rozwoju i poszukiwania nowych kierunków. Cieszymy się, że mamy tak duży wpływ na zmiany na rynku edukacji i pracy IT w Polsce i nie tylko! Na bieżąco śledzimy trendy, zachodzące na rynku zmiany i pilnie słuchamy Waszych potrzeb, dostosowując do nich nasze działania i produkty. Dziękujemy 5 000 naszych absolwentów za zaufanie i trzymamy kciuki za ich sukcesy w świecie IT! Rok 2020 przynosi wraz z początkiem wiele nowych, ambitnych projektów, nad którymi będziemy pracować przez najbliższe 365 dni. Dziękujemy naszym Partnerom za wsparcie - zmieniacie branżę IT razem z nami!

Jeżeli jeszcze nie dołączyłeś do grona zadowolonych kursantów to najwyższy czas na zmianę! Odwiedź naszą stronę i sprawdź co możemy w tym roku zrobić dla Ciebie. Zapraszamy na naszą stronę.

 


Czytaj podobne artykuły