Back to Top
rynek pracy it w 2020
Autor: Redakcja

Rynek IT w 2020 roku - co nas czeka?

rynek pracy itjęzyki programowaniajavascriptjavapythontrendy

Zmiany na rynku pracy są widoczne i odczuwalne coraz bardziej dla każdej branży. Rynek IT jest obecnie w bardzo interesującym miejscu i ma przed sobą ciekawe perspektywy. Technologie, które zmieniają się w zawrotnym tempie będą zarówno motorem napędowym jak i największym wyzwaniem. 

 

Rewolucja technologiczna, której uczestnikami jesteśmy będzie miała o wiele większy wpływ na rynek pracy niż poprzednie. Szybki postęp innowacji - robotyka, automatyzacja i AI dokonują kluczowych zmian charakteru i liczby dostępnych miejsc pracy. Konsekwencją zmian, które zachodzą będzie odejście części zawodów w niepamięć. Część będzie musiała przedefiniować swoje zadania i cele, ale powstanie także wiele nowych zawodów, których jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić. 

W jakim kierunku zmierza IT? Trendy na 2020 rok

Według Jacka Tchórzewskiego - współzałożyciela i Head of Education Coders Lab -  rynek IT stawia przed nami duże szanse rozwoju. “Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się bardzo dużo nowych stanowisk dla osób specjalizujących się w IT. Pojawiły się takie nowe role jak DevOps, programiści uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Coraz więcej zastosowań znajduje też blockchain, i to nie tylko w kryptowalutach, tak jak było to do tej pory.”

W 2020 roku najważniejszymi technologiami będa Big Data i data security. “Są to tematy, które w Polsce nie są jeszcze szeroko znane (szczególnie bezpieczeństwo danych cyfrowych). Polskie firmy już teraz starają się zbierać dane o swoich klientach, ale cały czas mają duże problemy z ich poprawną interpretacją. Z drugiej strony przeciętny polski użytkownik internetu niezbyt dobrze wie, jak chronić swoje dane w sieci oraz jak nie dać się zmanipulować fake newsom. Do tego będą nam potrzebne odpowiednie zabezpieczenia, zarówno prawne, jak i technologiczne. Z tego powodu wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie.”

Ciekawymi trendami w 2020 roku będą również wszystkie technologie, które rozwiną się dzięki sieciom 5G. “Przy ich zawrotnej prędkości nasze telefony będą cały czas mogły korzystać z dobrodziejstw takich, jak sztuczna inteligencja (np. pomagająca nam dzięki symultanicznym tłumaczeniom języków obcych). Wszystkie te rozwiązania muszą jednak zostać wcześniej przez kogoś wdrożone, dlatego uważam, że liczba osób specjalizujących się w AI będzie niewystarczająca aby wdrożyć wszystkie pomysły i udogodnienia.“ - opowiada Jacek Tchórzewski.

Specjaliści w IT potrzebni od zaraz

Kolejną zmianą w branży IT jest zapotrzebowanie na specjalistów z innych dziedzin, którzy znają podstawy programowania. W ciągu najbliższych lat osoby na różnych stanowiskach - np. managerowie czy analitycy również będą potrzebować podstaw programowania do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Przystosowanie się do pracy z nowymi technologiami z punktu widzenia pracownika jest niezwykle ważna. AI i roboty stają się naturalnym przedłużeniem naszych kompetencji w każdej branży. Dzięki szybkiemu rozwojowi nowych technologii będziemy mogli zajmować się w pracy bardziej kreatywnymi zadaniami, pozostawiając te powtarzalne i mniej kreatywne programom. 

“Na rynku IT spowoduje to wzrost zapotrzebowania na osoby, które takie automaty będą tworzyć oraz później je utrzymywać i dostosowywać do zmieniających się realiów biznesowych. W konsekwencji na rynku może zabraknąć testerów. Każde wytworzone oprogramowanie będzie potrzebowało osób, które je sprawdzą i zweryfikują czy spełnia wcześniej ustalone założenia” - opowiada współzałożyciel Coders Lab, Jacek Tchórzewski.

Coraz więcej kobiet na rynku IT

Coraz większa obecność kobiety na rynku IT to kolejny ważny trend, który zauważamy od kilku lat. Parę lat temu procent zatrudnienia kobiet w tej branży był bardzo niski. “Sam pracowałem w miejscach, w których na całym piętrze były tylko dwie kobiety. W tej chwili trend ten się zmienia. Widać to zarówno na kursach programowania - w Coders Lab miewamy kursy, w których uczestniczy więcej kobiet niż mężczyzn - jak i na uczelniach.” - mówi Head of Education Coders Lab.

Nowe trendy w edukacji IT

Kolejnym widocznym trendem w branży IT jest wykształcenie osób pracujących. Do niedawna jedynymi sposobami na naukę programowania pozostawały studia lub samodzielna nauka. Gdy na rynku pojawiły się szkoły programowania wraz z nimi powstała opcja szybszego przebranżowienia się i zdobycia nowych umiejętności pod okiem doświadczonych wykładowców, realizujących sprawdzony program nauczania. Z globalnych danych, które w poprzednim roku zaprezentował Stack Overflow wynika, że aż 30% osób pracujących na rynku IT wybrało tę ścieżkę edukacyjną. 

Jakie wyzwania stoją przed branżą IT?

Przed rynkiem IT stoi wiele wyzwań. Jednym i jednocześnie najpoważniejszym z nich jest ciągle zmieniająca się technologia. “Jest to główne wyzwanie dla osób pracujących, gdyż brak rozwoju przez rok może już spowodować ugrzęźnięcie w starych technologiach i powolną utratę wartości na rynku.” - zauważa Jacek Tchórzewski z Coders Lab. Obecnie każdy pracodawca wymaga znajomości najnowszych trendów oraz technologii. Coraz częściej oczekują również nie tylko znajomości swojej specjalizacji, ale także technologii jej otaczających.

Zainteresowany zmianą branży i zawodu. Zobacz jaką ofertę kursów programowania przygotowaliśmy dla Ciebie.


Czytaj podobne artykuły