Back to Top
automatyzacja pracy
Autor: Redakcja

Automatyzacja, a zmiany na rynku pracy

branża ittrendykompetencje przyszłościprogramowaniepraca w itrynek pracy it

Rozwój sztucznej inteligencji stawia przed nami wiele pytań o to jak będzie wyglądać przyszłość rynku pracy. Według wielu instytucji zgłębiających ten temat, aż połowa istniejących dzisiaj zawodów może zostać wyparta przez roboty i automatyzację pracy. Eksperci firmy analitycznej Gartner szacują, że w ciągu najbliższych 5 lat w USA ponad 30% miejsc pracy zostanie zautomatyzowana.

Jakie zawody są zagrożone automatyzacją?

Według badań przeprowadzonych przez Oxford University w ciągu najbliższych 25 lat połowa istniejących dziś zawodów zniknie na skutek zmian technologicznych. Szczególnie zagrożone robotyzacją są przede wszystkim produkcja, logistyka i transport. Jednak również zawody z obszaru pracy biurowej, rynku ubezpieczeń, sprzedaży, finansów czy część branży HR może zostać wyparta przez automatyzację. Już teraz korzystające z Big Data oprogramowanie HR wybiera pracowników niewykwalifikowanych lepiej niż konsultanci z branży. Jednak w pierwszej kolejności zastąpione zostaną zawody związane z fizyczną, powtarzalną pracą, przetwarzaniem danych oraz ich zbieraniem. 

Nowe możliwości i zawody na rynku pracy

Zmiany na rynku pracy, które będa konsekwencją postępującej technologicznie automatyzacji i robotyzacji nie są jedynie negatywne. W rezultacie dynamicznego rozwoju technologii powstanie wiele nowych miejsc pracy. 

Najszybciej rozwijające się zawody i mało zagrożone automatyzacją to te związane z energią odnawialną, szeroko rozumianym zdrowiem, a także technologią. Globalne megatrendy, które znacząco wpływają na rynek pracy jasno wyznaczają kierunki rozwoju — środowisko, zdrowie i technologia. 

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego aż 65% dzieci, które zaczynają obecnie naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją i trudno jest nam sobie je wyobrazić. Przykładowe zawody przyszłości, z którymi już niebawem możemy się spotkać to np. robot therapist, digital currency consultant, genetics diversity agent, upcycling designer czy wearable & IoT solutions therapist. Obecnie brzmią one jak z filmu science fiction, ale 10 lat temu nikt nie przypuszczał, że jednym z najbardziej popularnych zawodów w 2019 będzie Social Media Manager. 

Ludzie i roboty na rynku pracy

Wiele osób obawia się konsekwencji jakie niesie automatyzacja i robotyzacja na rynku pracy. Prawda jest jednak taka, że AI i roboty stają się dla nas odciążeniem w rutynowych i powtarzalnych zadaniach. Część zawodów może zniknąć, ale jest to naturalna kolej rzeczy w rozwoju społeczeństwa. Ostatecznie dzięki rozwojowi technologicznemu rynek pracy nasyci się nowymi, nieznanymi nam jeszcze zawodami.  Automatyzacja i sztuczna inteligencja stają się naturalnym przedłużeniem naszych kompetencji w pracy w każdej branży. Przystosowanie się do pracy z AI i robotami to konieczność, jeśli chcemy być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku pracy. 

Jak przygotować się do zmian?

Przede wszystkim stale rozwijając swoje umiejętności. Ucząc się nowych dla nas rzeczy oraz poszerzając wiedzę jesteśmy w stanie szybciej zaadaptować się do zmian, które dotkną nas za kilka lat. Kluczowe jest także zrozumienie nowych technologii oraz algorytmów. Pozwoli Ci to sprawniej funkcjonować w erze rewolucji technologicznej, ale także pomoże szybciej przyswajać wiedzę i adaptować się do zmian. Automatyzacja i robotyzacja miejsc pracy odciąża nas z wielu czynności, ale także stawia przed nami nowe wyzwania. Jeżeli chcesz utrzymać się na rynku pracy, musisz ciągle rozwijać swoje umiejętności technologiczne. Sprawdź naszą ofertę kursów programowania i wejdź do świata IT. Przygotowanie się na zmiany zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.


Czytaj podobne artykuły