Back to Top
mity o bootcampach programistycznych
Autor: Redakcja

Bootcampy programistyczne – najczęściej powielane mity

programowanienauka itedukacja it

Rosnące zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy spowodowało, że bootcampy programistyczne stają się coraz popularniejszą ścieżką na zdobycie kompetencji zawodowych. Internet jednak jest pełen mitów i błędnych przekonań na temat bootcampów, a większość z nich powielają osoby, które nigdy nie uczestniczyły w tego rodzaju kursie. Biorąc pod uwagę te wszystkie wprowadzające w błąd informacje, konieczne jest, aby poznać prawdę. W tym artykule obalamy główne mity na temat bootcampów programistycznych!

 

Mit 1: Aby zostać programistą, potrzebujesz dyplomu z informatyki, którego bootcamp Ci nie da

Jeszcze pokolenie temu było jasne, że ukończenie kierunkowych studiów wyższych jest najlepszym sposobem na maksymalizację prawdopodobieństwa zdobycia dobrze płatnej pracy w wybranej dziedzinie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że coraz więcej osób pracujących w branży IT, w tym osoby zajmujące się programowaniem, nie posiada dyplomu z informatyki lub w ogóle nie ma wyższego wykształcenia. Studia informatyczne, choć są najbardziej oczywistą ścieżką do rozpoczęcia nauki programowania, to w rzeczywistości opierają się one na przekazaniu podstawowej wiedzy z wielu różnych tematów i dziedzin.

Wariantem zamiast studiów jest kurs programowania, który pozwala w stosunkowo krótkim czasie uzyskać praktyczne umiejętności poparte zrealizowanym samodzielne projektem, co ma szczególne znaczenie w trakcie poszukiwania pracy. W rzeczywistości wiele firm rekrutuje nowych programistów na podstawie posiadanego portfolio oraz wykonanych podczas rekrutacji zadań. Programowanie jako praktyczna umiejętność zwykle może przyćmić posiadanie wykształcenia informatycznego. Dlatego też zdecydowanie nie jest wymagane posiadanie wyższego wykształcenia informatycznego, aby rozpocząć karierę jako programista.

Mit 2: Bootcampy programistyczne są zbyt drogie

Intensywne kursy programistyczne mogą wydawać się drogie w porównaniu z darmowymi samouczkami na YouTube lub ceną książki do nauki programowania. Należy jednak podkreślić, że kurs programowania tak jak nauka języków obcych to inwestycja w siebie i swoją przyszłość. Pomyśl, ile godzin nauki potrzebujesz, aby móc zacząć zarabiać jako programista. Nasz kurs programowania to koszt między 24 a 26 zł za godzinę nauki w programie, który zakłada około 470 godzin nauki pod okiem doświadczonego wykładowcy i mentora, gdzie teoria ograniczona jest do minimum, a nacisk kładzie się na praktyczne rozwiązywanie zadań i wykonywanie projektów. Nawet przy początkowej pensji junior developera, która średnio wynosi 5 000 netto, zwrot z inwestycji ukończenia bootcampu jest szybki i bezpieczny.

Wskazane jest zestawienie tych danych z kosztem kilkuletnich studiów i wydatkami związanymi z tym tokiem nauczania. Studiowanie, zwłaszcza dzienne wiąże się również z utraconym dochodem, ponieważ często nie ma możliwości pogodzenia studiów z pracą na etat. Z tego punktu widzenia bootcamp jest znacznie tańszy, ponieważ zdobycie umiejętności, które pozwolą Ci na podjęcie pełnoetatowej pracy odbywa się w znacznie krótszym czasie. Warto również pochylić się nad możliwościami sfinansowania swojej przyszłości. Coders Lab oferuje kilka dogodnych opcji finansowania nauki podczas kursów: niskooprocentowane raty, pożyczki z funduszy unijnych, dofinansowania w ramach Bazy Usług Rozwojowych, czy też z Urzędu Pracy. Z pomocą opinii absolwentów i naszego zespołu rekrutacyjnego przekonasz się, że możesz skorzystać z wielu możliwości i utwierdzić się w przekonaniu, co jest na drugim końcu tej inwestycji.

Mit 3: Bootcampy programowania są niepotrzebne, ponieważ tego samego można nauczyć się w domu

Jasne, możesz próbować nauczyć się programować bez konieczności udziału w bootcampie, ale Twoje szanse na niepowodzenie są znacznie większe. Dlaczego? Większość osób, bez dodatkowego wsparcia szybko straci motywację lub utknie na pewnym etapie, którego nie będzie w stanie samemu pokonać. Przy tak dużej ilości gromadzonych treści w internecie wiele osób po prostu nie wie, od czego zacząć. Bez struktury formalnego programu nauczania łatwo jest się zniechęcić.

Poza nieunormowanym tokiem nauczania, samodzielna nauka programowania wiąże się również z brakiem dostępu ważnych dodatków, które oferuje bootcamp, takich jak prezentowanie pomysłów, występowanie przed grupą, czy też mentoring i pomoc wykładowców. Jeśli będziesz miał trudności z realizacją danego etapu nauki programowania, mentor oraz wykładowca jest do Twojej dyspozycji. Programowanie nie jest łatwe i musisz włożyć dużo pracy, aby odnieść sukces. Jeżeli w tej misji towarzyszą Ci eksperci, którzy w każdej chwili oferują swoją pomoc, to możesz być pewien, że prawdopodobieństwo szybkiego podążenia ścieżką do dobrze płatnej pracy programisty jest duże.

Mit 4: Po bootcampie ciężko będzie Ci znaleźć pracę

Żaden certyfikat ani dyplom nigdy nie może zagwarantować, że dana osoba zostanie zatrudniona. Nawet jeśli ukończysz szkołę medyczną, nie masz od razu gwarancji posady lekarza. Bootcamp zagwarantuje jednak, że będziesz miał możliwość zdobycia wiedzy, która pozwoli Ci podjąć pracę w IT. Aby się o tym przekonać wystarczy zapoznać się z historiami historiami absolwentów Coders Lab, którzy po ukończonym kursie programowania rozpoczęli swoją karierę w branży IT.

Na korzyść bootcampów przemawia również możliwość zdobycia umiejętności miękkich. W końcu przez kilka miesięcy będziesz ściśle współpracować z innymi uczniami, a podczas specjalnego przygotowanego przez nas programu Scrum Lab będziesz miał okazję stać się częścią zespołu programistycznego. Liczyć się w nim będzie nie tylko programowanie, ale też umiejętność komunikacji oraz znajomość narzędzi i standardów pracy grupowej. Dzięki takiej symulacji codziennej pracy programisty będziesz dobrze przygotowany na podjęcie pracy w firmie IT, co z pewnością nie umknie rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej do nowej pracy.

W Coders Lab oferujemy również dodatkowe programy wsparcia kariery potrzebne do przygotowania Cię do poszukiwania pracy. Obejmują one m.in wskazówki dotyczące rozmów kwalifikacyjnych czy profesjonalne przygotowanie CV. Jeśli naprawdę chcesz dostać pracę po ukończeniu dowolnego kursu programowania, wskazane jest wykorzystanie wszystkich możliwości oraz dostępnych narzędzi, które pomogą zrealizować Ci ten plan.

Mit 5: Bootcamp programistyczny zrobi z każdego programistę

Zacznijmy od tego czy każdy może być programistą – technicznie rzecz biorąc tak. Każdy może wziąć komputer i zacząć programować bardzo proste zadania, jednak świadomym swojej pracy programistą nie będzie każdy. Aby zostać dobrym developerem, konieczne jest logiczne rozumienie pisanego przez siebie kodu. Z tym wiąże się ciągła praktyka, konsekwentne podejście do realizowanego na kursie programu, plus zestaw umiejętności i cech charakteru, które niewątpliwie mogą stanowić naturalną przewagę przy zdobywaniu wiedzy programistycznej.

Bez względu na wybraną ścieżkę nauki programowania, w trakcie całego procesu przyswajania wiedzy niezbędne jest stałe monitorowanie postępu. Dlatego też, aby otrzymać dyplom Coders Lab konieczne jest zaliczenie wszystkich etapów nauczania oraz zdanie egzaminu końcowego, dzięki któremu można zweryfikować, czy umiejętności kursanta są na odpowiednim poziomie. Tak więc zdarza się, że nie każda osoba decydująca się na kurs programowania zakończy go z sukcesem. Jednakże tak długo, jak jesteś osobą zdeterminowaną, chętną do nauki, otwartą, praktyczną i analityczną, to bootcamp programowania może znacząco przybliżyć Cię do zawodu programisty.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów nauki programowania, a bootcamp programistyczny jest jednym z nich. Obaliliśmy tutaj niektóre mity, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego rodzaju kursów, to poznaj historie naszych absolwentów! Jeśli jesteś gotowy na intensywne miesiące nauki, rozważ Coders Lab – poznaj nasz program, porozmawiaj z nami i otwórz przed sobą drzwi do kariery w IT!

 


Czytaj podobne artykuły