Back to Top
kariera w it
Autor: Redakcja

Jak zostać programistą - przewodnik dla początkujących

programowanienauka itkompetencje przyszłościback-endfront-end

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego warto zostać programistą? W dzisiejszych czasach wiedza związana z programowaniem jest bardzo pożądana na rynku pracy. Ale jak zacząć naukę programowania? Od czego powinieneś zacząć? A co najważniejsze, jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać dobrym programistą? Dlatego też właśnie dziś spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Świata programowania dla początkujących może wydawać się nieco zagmatwany. Jednak pragniemy obalić ten mit! Przygotuj się na fascynującą podróż w świat kodu!

Dlaczego warto zostać programistą?

Zacznijmy może od tego, dlaczego aktualnie praca programisty jest tak bardzo pożądanym zawodem. W dzisiejszych czasach technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Przede wszystkim, praca w branży IT gwarantuje bardzo często stabilność zatrudnienia, a także wiąże się z wysokimi zarobkami. W Polsce średnie wynagrodzenie pracy programisty na stanowisku juniora zaczyna się od około 7-8 tysięcy złotych na tzw. rękę, a dla seniorów z wieloletnim doświadczeniem może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Ponadto zdobyte umiejętności pozwalają na pracę zdalną, co daje możliwość elastycznego dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb i preferencji.

Skoro chcesz zostać programistą, oznacza to, że stawiasz na rozwój. Dlaczego? Praca ta wiąże się z ciągłym zdobywanie nowej wiedzy – przydatnej zarówno na polu zawodowym, ale jak i związanej z życiem osobistym. Programowanie to nie tylko umiejętności techniczne, czyli nauka języków kodowania czy korzystanie z gotowych narzędzi – to także kreatywność i poszukiwanie nowych rozwiązań. Stąd też osoby pracujące w świecie IT muszą być otwarte na zmiany i chętne do podnoszenia swoich kwalifikacji. Co więcej, rynek pracy dla programistów stale się powiększa – coraz więcej firm potrzebuje specjalistów od IT, a popyt na takie usługi będzie rósł również w przyszłości, jeśli taki trend się utrzyma.

Warto również wspomnieć o satysfakcji, jaką daje praca z zawodu programisty. Tworzenie nowych aplikacji czy stron internetowych to nie tylko wyzwanie, ale także możliwość wprowadzenia na rynek produktu, który może ułatwić życie innym lub przyczynić się do rozwoju firmy. Dla wielu osób praca w branży IT to także spełnienie marzeń wiążących się z ich pasją do technologii i komputerów. Warto więc przełamać wszelkie obawy i podjąć próbę nauki programowania – być może okaże się to idealnym zawodem dla Ciebie.

Na czym polega programowanie?

Umiejętności programistyczne to bardzo szerokie pojęcie. Jest niewielu programistów, którzy znają każdy język programowania i we wszystkich byliby równie dobrzy. Musisz zdać sobie sprawę, że nieco innej wiedzy wymaga programowanie webowe, czyli związane z rozwojem stron internetowych i aplikacji na tzw. front-endzie, a innej na back-endzie.

Poza tym istnieje jeszcze wiele różnych rodzajów programowania. Warto więc zorientować się, z czym związane są poszczególne programistyczne zawodowe ścieżki.

Front-end, back-end – czyli wybory początkującego programisty

Front-end związany jest z wizualną oprawą wszelkich stron internetowych. To ta część, z którą spotyka się w pierwszej kolejności użytkownik strony. Ten rodzaj programowania korzysta także z najszybciej rozwijających się technologii i języków programowania. Dlatego, aby zostać cenionym frontendowcem, tak ważna jest chęć i potrzeba rozwoju. Poza tym ogromne znaczenie ma zmysł estetyczny. Back-end z kolei to mózg aplikacji, przetwarzający pobrane przez front-end dane. Tu właśnie dokonują się najbardziej skomplikowane obliczenia i relacje z serwerem.

Front-end i back-end korzystają z innych języków programowania, dlatego gdy wybieramy pierwszy język, warto zdawać sobie sprawę z tego jak ta decyzja zdeterminuje naszą drogę. Oczywiście jak opanujemy pierwszy kod, uczenie się kolejnych języków jest dużo łatwiejsze, ale jeśli chcemy szybko zacząć pracę w branży, należy przyswajać umiejętności, które będą ze sobą kompatybilne i pozwolą rozwiązywać problemy na określonym polu – Jacek Tchórzewski, współzałożyciel i wykładowca ze Szkoły Programowania Coders Lab.

Jak zacząć naukę programowania?

Od czego zacząć naukę programowania? Można zrobić to oczywiście na kilka sposobów. Tak ja wspomnieliśmy, kluczowe jest wybranie odpowiedniej metody oraz języka programowania, który będzie dla wpływał na Twoją ścieżką. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, jaki konkretnie jest Twój cel. W nauce programowania chodzi Ci o rozwijanie własnych projektów? A może zdobycie pracy w branży IT na wymarzonym stanowisku, takim jak inżynier oprogramowania? Odpowiedź na te pytania pomoże podjąć decyzję odnośnie tego, jak chcesz pracować. Wskaże to także jakimi technologiami warto się zainteresować.

Jak nauczyć się programowania? Czy studia informatyczne są koniecznością?

Tak naprawdę w dzisiejszych czasach opcji jest wiele. Na szczęście studia informatyczne przestały być konieczne i tylko niektóre korporacje nadal nie zatrudniają pracowników bez dyplomu. Nie mniej jeśli możesz sobie na to pozwolić i chcesz obrać taką ścieżkę nauki zawodu, zrobienie ich będzie dobrym pomysłem. Studia na pewno dadzą Ci bardzo szeroki ogląd na wszelkie informatyczne kwestie, a także nauczą podstaw. Jednak warto pamiętać, że samodzielny rozwój w tej branży jest konieczny, ze względu na stale rozwijającą się technologię. Uaktualnianie wiedzy jest kluczowe.

Kurs programowania – czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Jeżeli z różnych powodów nie chcesz obrać takiej ścieżki, zachęcamy do zdecydowania się na naukę samodzielną, poprzez kursy programowania online, czy intensywny bootcamp programistyczny. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje zalety, a przy odpowiedniej dyscyplinie i regularności, bardzo szybko pozwolą Ci one opanować umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy jako junior developer. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą Szkoły Programowania Coders Lab. Nasze kursy są dedykowane zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie i po prostu pragną rozwinąć się w danej dziedzinie IT. Nie brakuje w niej także zajęć dla zaawansowanych. Serdecznie zapraszamy!

Jednak co to znaczy bardzo szybko? Wszystko zależy od Ciebie, ale jeśli zdecydujesz się na bootcamp, będziesz mógł się cieszyć tytułem junior developera już po 2 miesiącach. Samodzielna nauka programowania z pomocą specjalistów z pewnością da oczekiwane efekty!

Programowanie dla początkujących – jakie języki programowania warto znać?

Trudno to określić. Technologie rozwijają się w takim tempie, że niełatwo przewidzieć, jakie języki będą najbardziej popularne za kilka lat. Warto obserwować poczynania gigantów technologicznych takich jak Google czy Apple, bo to oni wyznaczają nowe trendy i kształtują rynek. Nowością, która się pojawi, będzie zapewne programowanie kwantowe, lecz trudno jeszcze znaleźć fachowców lub kursy z tej dziedziny. Pocieszającym faktem jest to, że większość języków tworzona jest według jednego z dwóch paradygmatów – funkcyjnego lub obiektowego. Dzięki temu poznawanie kolejnych języków opartych o ten sam system nie jest nauką od zera.

Jak zostać programistą? Popularne języki programowania

Zdecydowanie warto poznać Pythona. Jest to język o wysokim poziomie abstrakcji, co sprawia, że jego nauka jest stosunkowo prosta nawet dla osób bez doświadczenia w programowaniu. Wykorzystuje się go w różnych dziedzinach – od tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych po analizę bazy danych czy sztuczną inteligencję. Kolejnym popularnym językiem jest JavaScript. Dzięki niemu można tworzyć interaktywne elementy na stronach internetowych oraz budować zaawansowane aplikacje webowe. Jego znajomość jest niezbędna dla każdego front-end developera.

Innymi wartymi uwagi językami są Java oraz C#. Java to jeden z najbardziej uniwersalnych języków programowania, który znajduje zastosowanie zarówno w tworzeniu aplikacji mobilnych na system Android, jak i w rozbudowanych systemach korporacyjnych. C# natomiast jest językiem stworzonym przez firmę Microsoft, wykorzystywanym głównie do tworzenia aplikacji na platformę Windows oraz gier komputerowych przy użyciu silnika Unity. Warto również wspomnieć o PHP – języku używanym do tworzenia stron internetowych oraz Ruby – coraz bardziej popularnym języku pośród specjalistów.

Jak zostać programistą? Narzędzia potrzebne do nauki programowania

Wybór odpowiednich narzędzi do nauki programowania jest kluczowy dla efektywnego rozwoju. Na początek warto zainteresować się dobrym edytorem kodu, który ułatwi pracę i pozwoli na szybsze osiągnięcie sukcesów. Popularne wybory to Visual Studio Code, Sublime Text czy Atom. Warto również poznać system kontroli wersji, takich jak Git, który pozwala na śledzenie zmian w kodzie oraz współpracę z innymi programistami.

Jak zostać programistą od zera? Czas na pierwszą pracę!

Pracodawcy poszukujący pracowników zwracają uwagę na szereg umiejętności. Należy wykazać się zdolnością samodzielnego znajdowania odpowiedzi, na napotykane programistyczne problemy.

Nawet doświadczeni web developerzy muszą poszerzać swoje kwalifikacje, aby nadążyć za stale zmieniającym się technologicznym rynkiem. Młodego programistę powinno także cechować niezrażanie się do napotykanych przeszkód. To, że 30 wprowadzonych rozwiązań nie przyniosło pożądanego efektu, nie oznacza, że 31 pomysł, nie będzie tym skutecznym. – Agata Malec, wykładowca Coders Lab

Gdzie szukać pracy jako programista?

Znalezienie pracy jako programista może być łatwiejsze, niż się wydaje. W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać ofert pracy w branży IT. Jednym z nich są portale internetowe, które gromadzą ogłoszenia z różnych firm i umożliwiają aplikowanie na konkretne stanowiska. Warto również śledzić strony internetowe firm z branży technologicznej oraz uczestniczyć w lokalnych spotkaniach i konferencjach poświęconych programowaniu, aby poznać potencjalnych pracodawców i nawiązać kontakty zawodowe.

W trakcie poszukiwań należy dokładnie rozważyć, czy chcesz wziąć udział w praktykach lub stażach dla początkujących programistów. Takie doświadczenie może być nieocenione dla zdobycia pierwszej pracy w branży IT. Staże często prowadzą do zatrudnienia na regularne stanowisko, a nawet jeśli nie otrzymasz od razu propozycji pracy, zdobyte doświadczenie i referencje będą cennym atutem podczas kolejnych rekrutacji. Wielu programistów zaczyna swoją ścieżkę kariery właśnie od takiej posady.

Jeśli jednak zdobędziesz już pewne umiejętności i doświadczenie jako programista, zastanów się także nad pracą zdalną dla zagranicznych firm. Dzięki temu możesz znaleźć interesujące projekty oraz bardzo korzystniejsze warunki finansowe. Warto jednak pamiętać, że praca zdalna najczęściej wiąże się z większą samodyscypliną oraz umiejętności komunikacji w języku obcym – najczęściej wystarczy znajomość języka angielskiego.

Tak naprawdę poszukiwanie pracy jako programista może być prowadzone na różnych płaszczyznach – od lokalnych spotkań branżowych, przez ogólnopolskie i międzynarodowe portale pracy, po staże i praktyki. Istotne jest jednak, aby nieustannie rozwijać swoje umiejętności oraz być otwartym na nowe wyzwania i możliwości zawodowe. Tylko wtedy będziesz mógł osiągnąć sukces jako programista na konkurencyjnym rynku pracy.

Jak zostać programistą? Przygotuj portfolio

Na rozmowie rekrutacyjnej należy zaprezentować się jak najlepiej – to nie ulega żadnym wątpliwościom. Dlatego też tak kluczowy jest fakt, by czymś się wyróżnić, na przykład swoimi dotychczasowymi postępami. Najlepszym sposobem na udokumentowanie swoich działań i kwalifikacji jest portfolio, zawierające zrealizowane dotąd projekty. Nie musi to być nic skomplikowanego, ważne jednak, aby:

  • projekty były zrealizowane w technologiach, którymi posługuję się firma, do której aplikujemy,
  • rozwiązywały jakiś problem, były funkcjonalne – przykładem może być stworzona przez nas strona internetowa, blog lub prosta aplikacja.

Jakie projekty wykonywać, aby rozwijać swoje umiejętności?

Wybór odpowiednich projektów do realizacji jest kluczowy dla rozwoju umiejętności programistycznych. Na początek warto zacząć od prostych zadań, które pozwolą Ci zrozumieć podstawy wybranego języka programowania oraz zapoznać się z narzędziami pracy. Przykładem takiego zadania może być stworzenie prostej strony internetowej, kalkulatora czy też aplikacji do zarządzania listą zakupów.

Kiedy już opanujesz podstawy, spróbuj swoich sił w bardziej zaawansowanych projektach. Dobrym pomysłem jest uczestniczenie w hackathonach czy konkursach programistycznych, gdzie będziesz miał okazję pracować nad różnorodnymi problemami i uczyć się od innych uczestników. Współpraca z innymi programistami pomoże Ci zdobyć cenne doświadczenie oraz poznać nowe technologie i metody pracy.

Oprócz tego warto regularnie podejmować własne projekty, które będą rozwijały Twoje umiejętności w konkretnych obszarach. Jeśli interesuje Cię np. tworzenie gier komputerowych, możesz spróbować stworzyć prostą grę 2D lub 3D przy użyciu popularnych silników takich jak Unity czy Unreal Engine. Jeśli natomiast fascynuje Cię sztuczna inteligencja, zacznij od prostych algorytmów uczenia maszynowego czy analizy danych. Ważne jest, aby wybierać projekty zgodne z Twoimi zainteresowaniami i pasjami, ponieważ to one będą najbardziej motywować do nauki i ciągłego doskonalenia umiejętności.

Jak zacząć programować? Umiejętności miękkie kluczem do zawodowego sukcesu

Umiejętności miękkie, na które zwracają uwagę pracodawcy, to wysokie umiejętności dotyczące efektywnej pracy w zespole – wszystkim się wydaje, że to nic trudnego. Niestety niekoniecznie jest to prawda.

W wielu firmach znajdziesz także program opieki nad juniorami developerami – dzięki temu, będziesz miał mentora. Nie tylko skontroluje on Twoją pracę, ale także będzie „mistrzem”, wprowadzającym Cię w coraz bardziej skomplikowane tajniki kodu. Praca zespołowa odbywa się więc na różnych poziomach, nie tylko z kolegami z teamu!

Jak wygląda praca programisty w Polsce?

Polska stała się doskonałym miejsce do outsourcingu programistycznych projektów dla Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych z kilku powodów. Wciąż jest u nas taniej, posługujemy się językiem angielskim na bardzo dobrym poziomie w porównaniu do innych nieanglojęzycznych krajów.

Poza tym pracujemy w podobnej strefie czasowej, a także mamy jeszcze jedną cechę, która sprawia, że Polacy są znakomitymi programistami – kochamy kombinować. Poszukiwanie nowych rozwiązań, sprytne próby pójścia na skróty jest bardzo przydatne w informatyce do rozwiązywania licznych problemów programistycznych.

Jak zostać programistą? Wybierz swoją ścieżkę zawodową

To wszystko sprawia, że jest w Polsce coraz więcej pracy dla programistów! Naprawdę wiele zagranicznych korporacji otwiera u nas swoje oddziały, a także powstaje wiele softwarehousów czy innych firm, dostarczających technologiczne rozwiązania dla polskiego i zagranicznego rynku. Znalezienie pracy nie jest aż takie trudne, a dalszy rozwój kariery zależy jedynie od naszych zawodowych decyzji kurs programowania i poszerzania kwalifikacji. Przy ambitnym podejściu do sprawy pierwszy awans możemy uzyskać już po kilku miesiącach. Daj się zauważyć i bądź otwarty na feedback – konstruktywna krytyka od przełożonych i współpracowników, pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje mocne i słabe strony. Pracuj nad poprawą tych obszarów, a z pewnością zostanie to docenione. Nie zapominaj jednak o cierpliwości. Proces zdobywania lepszego stanowiska czasem trwa jakiś czas. Warto jednak nie odpuszczać i być ambitnym!

Trzymamy kciuki i zachęcamy do podjęcia kursu ze Szkoły Programowania Coders Lab. Jesteśmy pewni, że wspólnymi siłami odmienimy Twoją ścieżkę zawodową, budząc w Tobie nowe pasje. Przed Tobą wspaniała droga, pełna rozwoju i zdobywania nowych umiejętności.

 

FAQ:

1. Od czego zacząć naukę programowania?

Początki programowania mogą wydawać się trudne. Jednak zacznij od tego, aby wyznaczyć sobie pewien cel, do którego chcesz dążyć. To pomoże Ci wybrać język programowania, którym później będziesz posługiwać się w pracy. Naprawdę warto zacząć programować, ponieważ zarobki w ten branży i jej elastyczność są bezdyskusyjnym plusem!

2. Jak nauczyć się programować?

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz wykształcenia informatycznego do zostania programistą. Warto zapisać się jednak na kurs programowania. Taką ofertę z pewnością znajdziesz w Szkole Programowania Coders Lab. Trzymamy kciuki!

3. Język programowania – od czego zacząć programowanie?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć. Wiele osób zaczyna od Pythona, ponieważ jego nauka nie jest aż taka trudna. Poza tym korzysta się z niego w naprawdę wielu dziedzinach IT.

4. Jak zostać programistą, czyli na co zwracają uwagę potencjalni pracodawcy?

Potencjalni pracodawcy zwracają uwagę na portfolio, chęć rozmowy oraz umiejętności miękkie. Jeśli chcesz zostać programistą zajmującym się front-endem, to nie bez znaczenia pozostaje również poczucie estetyki.


Czytaj podobne artykuły