Back to Top
język programowania wybór
Autor: Redakcja

Jak wybrać język programowania?

języki programowaniabranża itnauka itphpjavapythonjavascript

W dzisiejszych czasach programowanie staje się coraz bardziej popularne i pożądane na rynku pracy. Jednakże wybór języka programowania może być trudnym zadaniem dla początkujących. Jak wybrać odpowiedni dla siebie język programowania gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT? Przygotowaliśmy dla Ciebie informacje o podstawowych językach programowania, które powinny ułatwić Ci wybór. Spróbujmy więc wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki język programowania będzie dobry na start!

Wybór języka programowania a ich popularność pośród programistów

Popularność języków programowania jest niezwykle istotna. Wszystko przez to, że wpływa ona na pożądanie pracownika na rynku pracy. Najbardziej popularnym językiem programowania w 2019 jest JavaScript. Według raportu Bulldogjob z „Badania branży IT w Polsce w 2019” znajomość tej technologii deklaruje aż 68 % badanych. Na drugim miejscu plasuje się Java. Stąd też i determinuje to pozyskanie pracy na stanowisku programisty. Dzięki dużej popularności JavaScript istnieje wiele materiałów do jej nauki, co pozwala na doskonalenie swoich umiejętności.

Jaki język programowania? Na to zwróć uwagę przed rozpoczęciem nauki!

Przed wyborem, jakiego języka programowania pragniesz się nauczyć, powinieneś przede wszystkim pomyśleć, do czego chciałbyś wykorzystać swoje umiejętności. Interesuje Cię tworzenie stron internetowych? Aplikacji mobilnych? A może zaawansowanych systemów bankowych? Odpowiedzenie sobie na te pytania pozwoli Ci dobrać technologię, która sprosta oczekiwaniom Twoim oraz potencjalnego pracodawcy. Poza tym będzie to miało wpływ dla Twoich dalszych planów zawodowych.

Jeżeli jeszcze nie masz dokładnie sprecyzowanych celów, najlepiej będzie wybrać technologię, która ma szerokie zastosowanie oraz jest dosyć popularna na rynku pracy. Jeśli więc chcesz wiedzieć więcej o nauce i kursach programowania zajrzyj do nas na podstronę poświęconą tej tematyce. Zapraszamy!

Najpopularniejsze języki programowania dla początkujących

Przejdźmy jednak do konkretów. Wiesz już, że wybór odpowiedniego języka programowania bywa kluczowy dla sukcesu w całej nauce kodowania. Istnieje wiele języków, które są naprawdę przyjazne dla osób zaczynających swoją przygodę z tą gałęzią IT. Wśród nich warto wymienić 4: JavaScript, Java, Python oraz PHP.

Jaki język programowania na początek? Języki skryptowe – JavaScript

JavaScript jest dedykowany dla osób, które szybko widzieć efekty swojej pracy. Jednakże technologie front-endowe bardzo szybko się zmieniają, więc chcąc zacząć programowanie w JavaScript, trzeba lubić, uczy się nowych rzeczy!

Poza tym to język łatwy do rozpoczęcia nauki programowania. Dlaczego? Już tłumaczymy! Do pisania kodu wystarczy Ci tylko notatnik i przeglądarka. Istotne jest jednak to, że problemem może okazać się przeglądarka. Wszystko przez to, że ten sam kod niekiedy działa nieco inaczej w różnych browserach.

Tak jak pisaliśmy, z raportu Bulldogjob wynika, że JavaScript w ostatnim czasie jest jednym z najpopularniejszych języków programowania – bardzo cenionym i pożądanym na rynku pracy. Przekłada się to na dostępność artykułów, kursów i tutoriali w sieci. JavaScript to zdecydowanie „must know” jeżeli chodzi o programowanie webowe. Technologia ta pozwala również szybko przeprofilować się na back-end poznając Node.js czy tworzenie aplikacji mobilnych, kiedy zdobędzie się wiedzę z React Native.

Java, czyli język na aplikacje mobilne

Dla kogo więc dobrym wyborem będzie Java? Przede wszystkim dla chcących pracować przy korporacyjnych projektach z dużą ilością zależności i logiki biznesowej. Stosuje się ją do pisania wszelkiego rodzaju aplikacji – od małych, po te ogromne na naprawdę szeroką skalę. Często wykorzystywana jest także w systemach bankowych. Może być także używana w systemach wbudowanych dzięki Oracle Java Embedded.

Typowymi przykładami zastosowania Javy są karty SIM, odtwarzacze dysków Blu-ray czy urządzenia do monitorowania stanu zdrowia. Nie jest to język używany do tworzenia prostych stron wizytówek. Technologia ta jest rozwijana od wielu lat i posiada świetną dokumentację oraz szeroką społeczność użytkowników. Java jest językiem programowania, który stosuje się na ogromną skalę. Dzięki temu znajduje się w czołówce najbardziej popularnych technologii na rynku. Został napisany w niej Minecraft, a także wiele popularnych aplikacji takich jak Gmail, OpenOffice czy strony np. LinkedIn, Amazon i Netflix.

Python – język programowania używany do bazy danych, strony www i aplikacji internetowych

Według raportu StackOverflow z 2018 roku Python jest najbardziej pożądanym językiem wśród programistów. Oznacza to, że programiści nieznający tego języka wskazują go jako ten, którego chcieliby się nauczyć najbardziej. Dlaczego tak jest?

Otóż Python jest bardzo wszechstronny – używa się go do tworzenia stron internetowych, aplikacji mobilnych, analizy danych czy sztucznej inteligencji. Korzysta się z niego do rozwoju aplikacji webowych, naukowych, machine learning, big data i wielu innych! Jego zwięzłość i prostota czyni go niemal idealnym językiem w tak wielu zastosowaniach.

Jakie aplikacje powstały w Pythonie? Bez tej technologii nie byłoby dziś Instagrama! Zanim został on wykupiony przez Facebooka, był on prostą stroną internetową zbudowaną na Django – frameworku, który został napisany w Pythonie pod koniec 2003 roku.

Python jest zarówno dla tych, którzy wcześniej nie programowali, jak i dla osób chcących zdobyć nowe umiejętności w swojej pracy. Będzie on idealny kiedy planuje się zajęcie innymi dziedzinami informatyki, takimi jak machine learning czy big data – tam bowiem używa się głównie Pythona. Warto wspomnieć, że jest on językiem stosunkowo łatwym do nauki i można go uruchomić w każdym systemie operacyjnym.

Jaki język programowania na start? PHP a strony internetowe

PHP to coś dla lubiących zagadki logiczne, a poza tym dla osób dokładnie analizujących problemy i systematycznych. Wykorzystuje się go m.in. do tworzenia aplikacji webowych. Poza tym używają go systemy zarządzania treścią. PHP jest łatwy do rozpoczęcia swojej przygody z podstaw programowania, ale oferuje też zaawansowane możliwości dla doświadczonych profesjonalistów.

Technologia ta rozwija się dynamicznie, dzięki czemu z łatwością znajdziesz materiały do nauki czy porady dotyczące rozwiązywania napotkanych podczas niej problemów. Jest to najpopularniejszy język w tworzeniu stron internetowych. Używa go 80% z 10 milionów stron, co oznacza, że nie zostanie on łatwo zastąpiony. Przykłady firm, które wykorzystują PHP to: Facebook, WordPress, Flickr, WhatsApp, Tesla i IBM.

Jaki jest więc najłatwiejszy język programowania?

Niestety, tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ łatwość nauki języka programowania może zależeć od indywidualnych predyspozycji, doświadczenia i celów.

Jednakże przedstawiliśmy Ci kilka z nich, które są powszechnie uważane za łatwe do nauki dla początkujących. Dlatego też zachęcamy do próbowania swoich sił na różnych ścieżkach. Jednakże dobrze będzie mieć swój plan działania – wtedy łatwiej będzie Ci się zmotywować i wybrać język programowania!

Ścieżka kariery początkujących programistów – jak i od czego zacząć naukę programowania?

W nauce języka programowania niezwykle ważne są odpowiednie narzędzia, które ułatwią Ci przyswojenie wiedzy i umożliwią efektywną pracę. Na początek warto zaopatrzyć się w dobry edytor kodu, który będzie posiadał funkcje takie jak podświetlanie składni, autouzupełnianie oraz sprawdzanie błędów. Przykładami popularnych edytorów są Visual Studio Code, Sublime Text czy Atom.

Naukę programowania ułatwią także interaktywne kursy online. Wiele osób nie ma wykształcenia akademickiego w tym kierunki i swoją wiedzę opierają właśnie na takiej formie nauki. Same kursy pozwalają one na zdobywanie teoretycznych i praktycznych umiejętności i doświadczeń poprzez wykonywanie ćwiczeń i projektów. Warto w tym celu skorzystać z oferty Szkoły Programowania Coders Lab. Ponadto nie zapominaj o korzystaniu z oficjalnej dokumentacji danego języka oraz forów dyskusyjnych, gdzie możesz zadawać pytania i szukać rozwiązań napotkanych problemów.

Jakie błędy są popełniane podczas nauki języka programowania?

Popełniane błędów jest normalne podczas nauki! Dlatego też nie zniechęcaj się, kiedy coś Ci nie wyjdzie – wyciągnij z tego wnioski, poproś o radę i próbuj dalej.

Jednym z najczęstszych błędów jest brak odpowiedniego planowania przed rozpoczęciem pisania kodu. Zamiast analizować problem i opracowywać strategię jego rozwiązania, początkujący programiści często próbują od razu pisać kod, co prowadzi do powstawania nieefektywnego i trudnego do zrozumienia oprogramowania.

Inny częsty błąd to niedostateczne komentowanie kodu źródłowego. Komentarze są ważne, ponieważ pomagają innym programistom (a także samemu autorowi) zrozumieć, co dany fragment kodu ma na celu i jak działa. Pisanie jasnych i precyzyjnych komentarzy jest kluczowe dla efektywnej współpracy w zespole oraz dla łatwiejszego wprowadzania zmian w przyszłości. Ponadto początkujący programiści często ignorują znaczenie dobrego formatowania kodu – czytelność i spójność stylu są istotne dla utrzymania porządku w projekcie.

Aby uniknąć tych błędów, warto poświęcić czas na naukę dobrych praktyk programistycznych oraz korzystać z narzędzi wspierających proces tworzenia oprogramowania. Przykładem takiego narzędzia są systemy kontroli wersji, które pozwalają na śledzenie zmian wprowadzanych do kodu oraz ułatwiają współpracę z innymi programistami. Ponadto korzystaj z przeróżnych forów i grup dyskusyjnych, gdzie można zadawać pytania i dzielić się doświadczeniami z innymi osobami uczącymi się programowania. W ten sposób można uniknąć wielu pułapek i szybciej rozwijać swoje umiejętności.

 

FAQ:

1. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nauki programowania?

Przede wszystkim na to, jaki jest cel Twojej nauki. Każdy język ma bowiem inne zastosowania, które później wpływają na ścieżkę kariery. Należy mieć świadomość, że w inny sposób powstają strony www czy aplikacje mobilne. Zalecamy więc zrobić dobry research przed rozpoczęciem nauki – z pewnością ułatwi to całą pracę!

2. Jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Języków programowania jest naprawdę sporo. Jednak na początek zaleca się zająć się takimi językami jak JavaScript, Java, Python czy PHP. Każdy z nich wyróżnia nieco inne cechy i ma różne zastosowania. Aktualnie na rynku IT bardzo ceni się znajomość Pythona.

3. Jak zacząć uczyć się języka programowania?

Przede wszystkim warto zapisać się na kurs, zwłaszcza jeśli nie masz wykształcenia akademickiego. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą kursów Szkoły Programowania Coders Lab. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tu coś dla siebie.

4. Jakie błędy popełniają początkujący programiści?

Popełnianie błędów jest normalne podczas nauki nowych rzeczy. Zalecamy, dobrze zaplanować swoją pracę oraz skorzystać z pomocy dydaktycznych, jakie na przykład oferują kursy Szkoły Programowania Coders Lab. Serdecznie zapraszamy!

 

FAQ:

1. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nauki programowania?

Przede wszystkim na to, jaki jest cel Twojej nauki. Każdy język ma bowiem inne zastosowania, które później wpływają na ścieżkę kariery. Należy mieć świadomość, że w inny sposób powstają strony www czy aplikacje mobilne. Zalecamy więc zrobić dobry research przed rozpoczęciem nauki – z pewnością ułatwi to całą pracę!

2. Jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Języków programowania jest naprawdę sporo. Jednak na początek zaleca się zająć się takimi językami jak JavaScript, Java, Python czy PHP. Każdy z nich wyróżnia nieco inne cechy i ma różne zastosowania. Aktualnie na rynku IT bardzo ceni się znajomość Pythona.

3. Jak zacząć uczyć się języka programowania?

Przede wszystkim warto zapisać się na kurs, zwłaszcza jeśli nie masz wykształcenia akademickiego. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą kursów Szkoły Programowania Coders Lab. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tu coś dla siebie.

4. Jakie błędy popełniają początkujący programiści?

Popełnianie błędów jest normalne podczas nauki nowych rzeczy. Zalecamy, dobrze zaplanować swoją pracę oraz skorzystać z pomocy dydaktycznych, jakie na przykład oferują kursy Szkoły Programowania Coders Lab. Serdecznie zapraszamy!


Czytaj podobne artykuły