Back to Top
nowe technologie i branża it
Autor: Redakcja

Nowe technologie. Must have na rynku pracy - podsumowanie

programowaniekompetencje przyszłościkonferencjatrendyanaliza danychrynek pracy it

Narodziny nowych technologii, postępująca cyfryzacja i zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę sprawiają, że rynek pracy przechodzi całkowitą transformację. I chociaż nikt nie ma najmniejszych wątpliwości co do ogromnych konsekwencji, to są też specjaliści, którzy mogą spać spokojnie. Podczas konferencji “Nowe technologie. Must have na rynku pracy” organizowanej przez Coders Lab, sprawdziliśmy, jakie perspektywy zatrudnienia mają przed sobą osoby szukające pracy w IT i jakie są obecnie trendy na rynku pracy.

Podczas wyżej wspomnianej konferencji on-line prelegenci przybliżyli słuchaczom wizję rynku pracy przyszłości. W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Jacka Lisowskiego, Country Managera w Coders Lab udział wzięli: Jakub Król, CEO IT.focus oraz wykładowca w Coders Lab; Maciej Chwiłoc, Dyrektor ds. technologii w Grupa Pracuj oraz Stanisław Gregor, Front-end Developer w Move Closer oraz absolwent kursu programowania w Coders Lab.

Zawody przyszłości – czy jesteśmy w stanie uciec przed technologią?

Moderator na wstępie przytoczył dane badaczy z Oxfordu, według których 60% dzieci będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Co więcej, ok. 47% zawodów, w których obecnie pracujemy, straci na znaczeniu lub zupełnie zniknie z rynku pracy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdopodobne, to warto powrócić myślami do początku 2000 roku, kiedy to nikt nie przypuszczał, że będą istniały zawody przyszłości, takie jak social media manager, analityk danych, czy chociażby influencer.

Jak zmienia się obecnie rynek pracy ? Jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości i jakie trendy na rynku pracy będą dominować? Do tych pytań odniósł się Maciej Chwiłoc. Zwrócił on uwagę na to, że ok. 85 milionów osób straci pracę z powodu automatyzacji, zatem znikną miejsca pracy, które wymagają prostszych i powtarzalnych czynności. Warto jednak pamiętać, że na ich miejsce pojawią się nowe zawody przyszłości, związane z obsługą wspomnianej już automatyzacji, która obecnie jest najbardziej zauważalnym trendem technologicznym.

Nieustannie na znaczeniu zyskuje również sektor IT, w którym zapotrzebowanie na specjalistów rośnie w gigantycznym tempie. Nie można być też obojętnym na postępującą globalizację, która otwiera przed pracownikami możliwość pracy zdalnej, jednakże w tym przypadku ważne jest rozwijanie umiejętności pracy w różnych kulturach oraz znajomości języków obcych.

Jakub Król, wypowiedział się z perspektywy pracodawcy i dodatkowo podkreślił konieczność zdobywania kompetencji technologicznych. Z biegiem czasu umiejętność obsługi komputera stała się niezbędna i podobnie będzie z coraz wyższym poziomem umiejętności informatycznych. Istotne jest więc poszukiwanie wiedzy i umiejętność jej zdobywania.

O swoich doświadczeniach ze zdobywaniem wiedzy informatycznej, opowiedział Stanisław Gregor, który swoją karierę w IT rozpoczął od wzięcia udziału w kursie programowania w JavaScript. Podkreślił, że branża IT cały czas się rozwija, a dotychczas zdobyta wiedza traci szybko na znaczeniu. Tym samym wszyscy prelegenci zgodnie stwierdzili, że od pracowników oraz osób, które dopiero planują wejść w branżę informatyczną, oczekuje się chęci do nauki i ciągłego rozwoju.

Czy IT to tylko programowanie?

Jako najbardziej wyróżniające się dziedziny technologii informatycznych prelegenci wymienili programowanie, analitykę danych i UX. Jako najbardziej wyróżniające się dziedziny technologii informatycznych prelegenci wymienili programowanie, analitykę danych i UX. Programowanie zmusza do logicznego i kreatywnego myślenia oraz daje nam zrozumienie świata i tego, jak działają otaczające nas technologie. Zatem nawet podstawowa wiedza z programowania pozwala nie tylko świadomie korzystać z technologii, ale je tworzyć i rozwijać. Analityka danych, która jest młodą dziedziną nauki, zyskuje na znaczeniu ze względu na powszechny dostęp do zgromadzonych informacji oraz konieczność umiejętnego wyciągania wniosków i ich późniejszego efektywnego wykorzystania. Z kolei UX to otwarcie się na szersze grono odbiorców, spojrzenie na potrzeby i oczekiwania użytkowników, oraz późniejsza umiejętność projektowania w pełni użytecznego i praktycznego produktu. Jeśli więc chcesz rozpocząć pracę w IT, to czeka na Ciebie wiele różnych ścieżek zawodowych, które można wybrać i realizować się, podążając nimi.

Jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT?

Kolejna część dyskusji poświęcona była zagadnieniom rynku pracy w Polsce i stale rosnącego zapotrzebowania na specjalistów z branży IT. Prelegenci wspólnie starali się wypracować odpowiedzi na pytania, jakie kompetencje warto nabyć startując od zera w sektorze IT, kogo szukają pracodawcy i dlaczego warto się przebranżowić.

Jako pierwszy głos zabrał Maciej Chwiłoc, który wyróżnił kluczową rolę modelu umiejętności STEM (science – nauka, technology – technologia, engineering – inżynieria, mathematics – matematyka), którego rozwijanie prowadzi do przyswajania wiedzy w szerokiej perspektywie. Nie należy jednak zapominać o umiejętnościach miękkich takich jak praca w zespole, czy też adaptacja i szybkie reagowanie na zmiany. Stanisław Gregor zwrócił uwagę na zdolność analitycznego myślenia i fakt, że w programowaniu często bierze ona górę nad klasycznym pojęciem matematyki. Natomiast Jakub Król podkreślił rolę abstrakcyjnego myślenia w kreatywnym podejściu do rozwiązywania danych problemów. Coraz mniejsze znaczenie ma zdobyte wykształcenie wyższe, które przez wiele firm nie jest wymagane, a rekruterzy stawiają na weryfikację posiadanych umiejętności.

Gdzie szukać stabilnego zatrudnienia?

IT to zbiór różnych zawodów o różnych możliwościach. Dyskutanci podczas panelu wielokrotnie mówili o karierze back-endowca, testera oprogramowania, czy analityka danych. Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób dowiedzieć się, która ścieżka kariery w branży IT jest dla Ciebie, to tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na własne umiejętności i zamiłowania, niż wyłącznie patrzeć na trendy na rynku pracy.

Specjaliści IT są trzecią najbardziej pożądaną grupą kandydatów na rynku pracy, a statystyki europejskie mówią o milionie osób potrzebnych do zapełnienia stanowisk z sektora informatycznego. Jest to więc bardzo chłonna i otwarta na nowych specjalistów branża, do której wejście skutkuje ogromnymi możliwościami rozwoju.

Po zakończeniu drugiego bloku moderator przeszedł do sesji Q&A, w której słuchacze zadawali pytania o trendy na rynku pracy. Słuchając odpowiedzi prelegentów, mogliśmy dowiedzieć się, że nigdy nie jest za wcześnie, czy też za późno na wejście do branży IT i niezależnie od wieku najważniejszą kwestią jest podejście do nauki. Językiem programowania, który obecnie najszybciej się rozwija, jest Python, który znajduje zastosowanie w Big Data i efektywnym zarządzaniu wielkimi zbiorami danych. Na rynku pracy ciągle najwięcej jest ofert dla osób znających Java lub JavaScript, które są językami najczęściej używanymi w firmach. Na koniec dyskutanci optymistycznie stwierdzili, że nie ma żadnego zawodu, który byłby barierą albo przeszkodą, aby nauczyć się programowania, czy też innej dziedziny z sektora IT.

 

Chcesz w szczegółach usłyszeć co mieli do powiedzenia prelegenci? Zobacz nagranie video z webinaru: Nowe Technologie – Must Have Na Rynku Pracy.

 


Czytaj podobne artykuły