Back to Top
nauka programowania od podstaw
Autor: Redakcja

Czy możesz nauczyć się programowania od zera?

języki programowanianauka itfront-endback-endprogramowanie

Co wspólnego mają z tym języki obce? Jakie Twoje cechy mogą wskazywać na to, że nauka programowania będzie dla Ciebie świetnym wyborem?

Programowanie jak nauka języka obcego - dla każdego!

Programowanie to umiejętność jak każda inna i naprawdę można się tego nauczyć od zera. Naukę programowania od podstaw często porównuje się do nauki języków obcych. Dlaczego?

  1. Języka obcego uczysz się po to, żeby porozumieć się z kimś z innego kraju. Z językami programowania jest podobnie. Służą do tego żeby umieć porozumieć się z komputerem, ponieważ programowanie to tak naprawdę pisanie instrukcji, które ma dla nas wykonać komputer. 
  2. Naukę nowego języka zaczynamy od podstawowych zwrotów i przydatnych słówek. Z nauką programowania jest podobnie. Na początku musimy nauczyć się podstawowych zwrotów, czyli komend. Dzięki nim potrafimy zapisać proste instrukcje, które ma wykonać komputer. 
  3. Kolejnym krokiem w nauce języka obcego jest gramatyka - uczymy się zasad i reguł budowania zdań i wypowiedzi. W programowaniu wygląda to podobnie. Tak samo musimy nauczyć się zasad i reguł pisania kodu. Dzięki temu wiemy jak połączyć podstawowe komendy, żeby stworzyć prosty program czy aplikację. 
  4. Następnym etapem jest nauka przez doświadczanie. Ucząc się języka obcego i czytając jakiś tekst, zaczynamy wyłapywać znane nam słówka i dzięki temu próbujemy zrozumieć sens całej wypowiedzi. Tak samo jest w programowaniu. Przeglądamy kod napisany przez doświadczonych programistów i próbujemy zrozumieć, jak działa dany program. Uczymy się na przykładach.
  5. Praktyka! Jest najważniejsza jeśli chcemy płynnie porozumiewać się w obcym języku. Z programowaniem jest tak samo - ucząc się poprzez praktykę zaczynamy pisać bardziej zaawansowany kod i budować aplikacje. 

Ile trwa nauka programowania?

Nauka programowania trwa tak naprawdę przez całe życie. Branża IT zmienia się bardzo dynamicznie, więc musisz być przygotowany na ciągłe doszkalanie się. 

Jeśli zaczynasz od zera, najpierw spędzisz około 300-400 godzin na nauce podstaw programowania. Ile to zajmie? Możesz uczyć się godzinę dziennie i poświęcisz na ten etap około roku. Jeżeli zależy Ci jednak na czasie i przeznaczysz na naukę np. 8 godzin dziennie - ten sam efekt osiągniesz nawet w 6-7 tygodni. Podczas pierwszego etapu nauki zaczniesz pisać proste programy i aplikacje. Będzie to ogromna satysfakcja, ale zobaczysz też, że czeka Cię jeszcze dużo nauki. Po takim czasie opanujesz podstawy na tyle, by zdobyć pierwszą pracę jako junior developer, czyli młodszy programista.

Czy trudno jest nauczyć się programowania?

I tak, i nie. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego podejścia. O wiele łatwiej będzie Ci zacząć i wytrwać w nauce jeżeli:

  • jesteś pozytywnie nastawiony do nauki programowania i chcesz nauczyć się nowych rzeczy. Z podejściem “Tak, zrobię to!” nauka daje o wiele lepsze efekty.
  • ciekawi Cię w jaki sposób działają różne rzeczy. Chcesz nauczyć się tworzyć strony internetowe? Marzy Ci się praca w Google, a może chcesz budować roboty? Twoje zainteresowania są bardzo ważne, ponieważ programowanie nie może być dla Ciebie tylko pracą. To musi być coś, co lubisz i co Cię interesuje. 
  • jesteś zdeterminowany. Podczas nauki na pewno spotkają Cię momenty zwątpienia - każdemu się zdarzają. Jeśli jednak Twoja motywacja do nauki programowania jest silna, to powody, dla których ją zacząłeś, pomogą Ci przejść przez każdy kryzys.
  • wiesz, że będziesz uczyć się na błędach. Zanim skończysz pierwszy projekt, wiele razy wprowadzisz w nim poprawki. To właśnie dzięki przeglądaniu własnego kodu, szukaniu i poprawianiu błędów nauczysz się najwięcej. 

Jeśli masz w sobie te cechy to nauka programowania może być dla Ciebie świetnym wyborem. Chcesz spróbować swoich sił? Zobacz czym zajmuje się tester oprogramowania lub wybierz kurs programowania z oferty kursów Coders Lab.

Zrób test predyspozycji i sprawdź, który zawód z branży IT jest dla Ciebie.

 


Czytaj podobne artykuły