Back to Top
nauka programowania czas
Autor: Redakcja

Ile trwa nauka programowania?

nauka onlineprogramowaniebranża itszkoła it

Zastanawiasz się ile czasu będziesz musiał poświęcić na naukę programowania, aby móc rozpocząć samodzielną pracę w branży jako Junior? Chcesz wiedzieć jak naprawdę wygląda nauka programowania? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu jak wybrać język programowania dla siebie.

 

Dlaczego warto nauczyć się programowania?

IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Ten dynamiczny rozwój powoduje, że na rynku powstaje wiele nowych miejsc pracy dla specjalistów z branży. Obecnie w Polsce pracuje około ćwierć miliona programistów (dane StackOverflow). Zapotrzebowanie rynku jest jednak dużo większe - oficjalne szacunki mówią o ok. 50 tys. brakujących specjalistów IT w Polsce. Branża IT kusi wiele osób wysokimi zarobkami oraz możliwością szybkiego awansu. Średnie zarobki w IT to już - szokujące dla przeciętnego Polaka - kilkanaście tysięcy złotych (dane Pracuj.pl). A do tego poziomu wynagrodzenia w branży IT dojdzie się znacznie szybciej, niż w branży handlowej, usługowej, marketingowej, doradczej czy nawet finansowej.

Od amatora programowania do Juniora!

Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z programowaniem, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na nauce podstaw programowania spędzisz prawdopodobnie 300-400 godzin. Ważne, abyś nie stracił na tym etapie motywacji i myślał o powodach, dla których postanowiłeś nauczyć się programować. 

Ile zajmie Ci nauka podstaw? Jeśli będziesz uczyć się godzinę dziennie, poświęcisz na ten etap nauki mniej więcej rok. Jeżeli jednak zależy Ci na czasie i przeznaczysz na naukę programowania 6 godzin dziennie, będziesz w stanie osiągnąć ten sam efekt nawet w dwa miesiące. Na tym etapie zdobędziesz umiejętności, dzięki którym będziesz mógł pisać pierwsze programy i aplikacje. Odczujesz ogromną satysfakcję i zobaczysz rezultaty swojej ciężkiej pracy! Po tym czasie opanujesz podstawy na tyle, by zdobyć pierwszą pracę jako Junior Developer, czyli Młodszy Programista. 

Twój start w branży IT

Jednak to dopiero początek - przed Tobą jeszcze dużo nauki. Na tym etapie powinieneś przede wszystkim pracować nad własnymi projektami. Rekruterzy szukają programistów, którzy wykazują się pasją i mogą pochwalić się dodatkowymi osiągnięciami. Dobrze, jeśli stworzysz własną stronę internetową, pomożesz znajomym zoptymalizować sklep internetowy, będziesz zaangażowany w życie społeczności programistów itd. Dzięki takim projektom będziesz uczyć się w najlepszy sposób - poprzez praktykę. I właśnie takich juniorów chętnie zatrudniają firmy. Nawet przy braku pewnych umiejętności “na start”, firma wyszkoli Cię i przyzwoicie zapłaci za Twoją pracę, jeśli wykażesz się odpowiednim zaangażowaniem w nauce!

Jako junior będziesz samodzielnie wykonywać proste zadania pod okiem doświadczonych kolegów. Będą uczyć Cię nowych rzeczy oraz przekazywać do rozwiązania coraz bardziej zaawansowane problemy. Pokażą Ci też jak możesz ulepszyć swój kod. Zabiorą na branżowe konferencje. Wszystko to sprawi, że stale będziesz się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. To kolejny etap Twojej nauki - praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Jako młodszy programista będziesz pracować około 1 - 2 lat. 

Samodzielny programista i nauka programowania na własną rękę

Z perspektywy czasu zobaczysz, że Twój język programowania znacznie się zmienił. Technologie, które na początku Twojej nauki były nowością, są już przestarzałe. Dlatego niezwykle istotne jest to, abyś na każdym etapie swojej pracy zawodowej poszerzał swoją wiedzę. Pracując samodzielnie przy projektach poczujesz jeszcze większą odpowiedzialność za swój rozwój. Będziesz musiał sam poszukiwać informacji, jak zrobić coś lepiej, sprytniej i szybciej. Możesz udzielać się aktywnie w społecznościach developerskich, na przykład na forach dla programistów. Praca programisty to ciągła nauka. Musisz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i zmianami technologicznymi, aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy. Medium Developerzy są obecnie najbardziej poszukiwaną grupą w branży IT - wg No Fluff Jobs stanowią aż 53,7% specjalistów IT, których szukają rekruterzy. 

Kariera w IT - Senior Developer

Co czeka Cię dalej? Po awansie z Mid Developera zostaniesz Seniorem, być może nawet team leaderem. Będziesz mieć możliwość dzielenia się swoją wiedzą, na przykład na kursach programowania. To Ty będziesz teraz uczyć młodszych programistów, że kod zawsze można jeszcze ulepszyć. 

Nauka programowania trwa całe życie

IT to branża, w której z roku na rok zmienia się bardzo dużo. Aby być na bieżąco z nowościami, musisz stale się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Praca w IT to praca dla kogoś kto lubi poszerzać swoją wiedzę i uczyć się nowych rzeczy. Wejście do świata IT to zdecydowanie lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie. Zaczynając naukę programowania, musisz być przygotowanym na ciągłe doszkalanie się. IT to niezwykle dynamiczna branża, w której musisz stale uzupełniać swoją wiedzę, aby być na bieżąco z nowymi technologiami i językami kodowania. Jednak zmiany na rynku pracy, automatyzacja i rozwój AI wymagają umiejętności dostosowywania się od pracowników większości branż. Warto być na to przygotowanym, chociażby poprzez rozwój umiejętności technologicznych.

 

Gotowy, aby zacząć swoją przygodę z nauką programowania?

Sprawdź jaką ofertę kursów programowania przygotowaliśmy dla Ciebie.


Czytaj podobne artykuły