Back to Top
Potencjał IT w Rumunii blog Coders Lab
Autor: Redakcja

Potencjał IT w Rumunii: Sytuacja i możliwości na rynku

franczyzaaktualności

„Firmy IT wiedzą, że mogą ufać Rumunii jako dostawcy pracowników z branży IT, co pokazują statystyki.” - mówi Alex Tomescu, CEO Coders Lab Romania.

Jak opisałbyś obecny stan rynku IT w Rumunii?

Rynek nadal rośnie, choć nieco wolniej niż w ostatnich latach. Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę techniczną, a globalne firmy chcą rozwijać lub tworzyć nowe zespoły programistyczne. W ostatnich latach Rumunia przestała być już „tanią alternatywą" dla zagranicznych firm oprogramowania. Zamiast tego, stała się wysokiej jakości, niezawodnym partnerem. Istnieje duża szansa na znalezienie dobrze przygotowanych programistów o wynagrodzeniu adekwatnym do ich umiejętności, z dobrą znajomością języka angielskiego i szybkim połączeniem internetowym.

Jakie języki programowania i technologie są obecnie najbardziej poszukiwane na rumuńskim rynku IT? Jak odpowiadacie na te potrzeby podczas kursów w Coders Lab Romania?

Podobnie jak na całym świecie, JavaScript wydaje się najbardziej pożądanym językiem programowania. Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania mają zwiększone zapotrzebowanie na ten język. Aspirujący programiści najczęściej pytają o kursy związane z front-endem, dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy bootcamp dla studentów JavaScript, począwszy od podstaw HTML i CSS, aż do frameworku React w języku JavaScript.

Oczywiście istnieje również duże zapotrzebowanie na języki backendowe i tutaj wydaje się królować Python. PHP w Rumunii było bardzo popularne przez pewien czas, ale sytuacja stale się zmienia. Podobnie jak w przypadku innych technologii, nasz kurs Pythona zaczyna się od podstaw, obejmując także naukę zaawansowanego frameworku Django, który jest najbardziej używany w tym języku. Podczas kursu backendowego uczymy również podstaw JavaScript, tak aby przyszli programiści mogli również tworzyć interfejsy swoich nowych aplikacji.

Jakie możliwości zatrudnienia są dostępne dla specjalistów IT w Rumunii? Jak rozwijał się rynek przez ostatnie lata?

Rumunia jest prawdziwym centrum dla rozwoju oprogramowania. Są tu możliwości pracy z programowaniem w większości języków, testowaniem (manualnym i automatyzującym), zarządzaniem projektami, analizą biznesową, UX/UI. W ostatnich latach na pewno zanotowano ewolucję pod względem rosnącego popytu na stanowiska bardziej doświadczone, ale również płace wykazywały dość gwałtowny wzrost. Firmy wiedzą, że mogą ufać Rumunii jako dostawcy pracowników z branży IT, co pokazują statystyki.

Jak Rumunia wypada na tle innych krajów europejskich pod względem rynku IT?

Porównując Rumunię z innymi krajami Europy Wschodniej, powtórzę, że już nie jesteśmy tanim krajem. :) Pensje w branży IT wzrosły, a tym samym jakość mocno się poprawiła. Kraje Europy Zachodniej i Północnej intensywnie inwestują w talenty techniczne w Rumunii, budując i rozwijając tu swoje zespoły programistyczne. Rumuńscy programiści nauczyli się pracować z innymi kulturami i szybko przystosowali się do nowych klientów.

W jaki sposób Twoja szkoła IT pomaga wypełnić lukę kompetencyjną na rynku IT w Rumunii?

To jeden z naszych głównych celów i powód, dlaczego rozpoczęliśmy prowadzenie kursów IT. Obserwujemy lukę w talencie technicznym między 2000 a 5000 miejsc pracy rocznie, z czego nieco mniej niż połowa stanowią stanowiska dla juniorów. Obecnie widać rosnący popyt na pracowników z mniejszym doświadczeniem, ponieważ firmy zdają sobie sprawę, że juniorzy również potrafią wykonywać wysokiej jakości pracę, zaczynając od niższych płac. W Coders Lab stale nawiązujemy nowe partnerstwa z firmami zajmującymi się tworzeniem oprogramowania, aby zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im nowych pracowników w postaci absolwentów naszych kursów szukających rozwoju w branży IT.

Czy możesz wymienić jakieś unikalne wyzwania lub możliwości, jakie stwarza rynek IT w Rumunii w porównaniu z innymi rynkami?

W Rumunii zawsze mieliśmy wyzwanie w postaci pracy z sektorem publicznym oraz uświadamiania ludziom ważności edukacji. Jednocześnie mamy wiele unikalnych możliwości: dobrze przygotowany personel techniczny z bardzo dobrym poziomem języka angielskiego, co oznacza, że mogą pracować i wykonywać swoje obowiązki w dowolnej globalnej firmie. Mamy także doskonałą prędkość internetu oraz piękne miejsca, gdzie można zorganizować doskonałe warunki do pracy zdalnej. Praca w branży IT stała się tu „archetypem": ludzie od razu widzą w Tobie inteligentną, bogatą osobę z dużą swobodą. :) Jednak to zależy od tego, jak zaplanujesz swoją ścieżkę kariery.

Jak firmy w Rumunii dostosowują się do najnowszych trendów i technologii w branży IT, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain i Internet Rzeczy?

Natychmiast dostosowujemy się do nowych trendów i technologii, przede wszystkim dlatego, że duży procent oprogramowania tworzonego w Rumunii jest eksportowany. Globalne firmy przedstawiają swoje potrzeby, a my dostosowujemy naszą ofertę, aby sprostać ich wymaganiom. Dlatego zawsze jesteśmy na bieżąco, a czasem nawet krok naprzód.

Jak widzisz przyszłość rynku IT w Rumunii w ciągu najbliższych 5-10 lat?

Będzie on nadal rosnąć, choć w wolniejszym, ale stabilnym tempie. Rynek wciąż dostosowuje się do globalnych trendów, co skutkować będzie większą liczbą startupów technologicznych oraz jednorożców z Rumunii. Jeśli sztuczna inteligencja będzie dominować, również będziemy tam, by ją wspierać.

Jakie rady udzieliłbyś firmom, które myślą o poprawie swoich umiejętności cyfrowych?

Widzę dwie kategorie firm: z branży IT i spoza branży IT. Dla firm IT doradzałbym, aby nie korzystały z pracowników z małym doświadczeniem do szkolenia juniorów. O wiele bardziej efektywne jest zlecenie tego zadania akademii IT, która może przygotować pracownika na poziomie juniora, korzystając z technologii i produktów konkretnej firmy.

Dla firm spoza branży IT, które prawdopodobnie współpracują z firmami zajmującymi się outsourcingiem oprogramowania, radziłbym, aby zaczęły tworzyć zespół wewnętrzny. Może być to nawet niewielki zespół składający się z dwóch osób, ale przyniesie to lepsze zrozumienie i kontrolę nad ich stroną internetową, aplikacją itp.


Czytaj podobne artykuły