Back to Top
dobrze zarabiającą programistka po kursie w Coders Lab
Autor: Redakcja

Zarobki programistów w 2023 roku. Ile zarabiają programiści?

praca w itprogramowanietestowaniebranża itanaliza danych

Programista, czyli osoba odpowiedzialna przede wszystkim za pisanie kodu źródłowego, witryn czy aplikacji, to zawód o świetlanej przyszłości, lecz także bardzo wymagający pod kątem trudności zgłębiania wiedzy dotyczącej wybranej przez siebie specjalizacji. Rezultaty i warunki zatrudnienia, i to nawet mimo wielu nieprzewidzianych komplikacji w trakcie samej nauki, są jednak bardzo dobre, a zarobki programistów – atrakcyjne, szczególnie na polu innych profesji w naszym kraju. Jakie są realne zarobki programistów? Czy są sztywne, czy może elastyczne? Chętnie odpowiemy na te pytania!

O co chodzi w branży IT?

Branża ITInformation Technology (technika informacyjna) – to dość szerokie zagadnienie, dotyczące w głównej mierze rynku pracy sztywno powiązanego z komputerami. Obejmuje zatem przede wszystkim pełen zakres oprogramowania oraz sprzętu komputerowego i wszystkie zagadnienia poboczne, które mają nawet niewielki związek z informatyzacją współczesnego świata. W branży IT ciężko o zaszufladkowanie – dzieli się bowiem nawet na kilkadziesiąt kolejnych gałęzi, takich jak inżynieria oprogramowania, systemy informacyjne czy systemy bezpieczeństwa. W branży IT mamy do czynienia także z programowaniem – procesem, polegającym na tworzeniu stron internetowych, oprogramowania czy aplikacji webowych, w zasadzie od A do Z. Programowanie to podstawa branży IT i zarazem środowisko, w którym to, zgodnie zresztą z obiegową opinią, można liczyć na zdecydowanie największe wynagrodzenie.

Fakt ten nie wynika znikąd – branża IT przeżywa rozkwit, a komputery coraz śmielej wkraczają w praktycznie każdą dziedzinę życia konsumentów i przedsiębiorców. Pierwszej grupie coraz ciężej wyobrazić sobie codzienność bez świeżej dawki informacji z sieci – co oznacza pracę programistów webowych – a drugiej, możliwości kontroli swoich pracowników poprzez dedykowane oprogramowanie do zarządzania HR. Tak naprawdę komputery otaczają nas całkowicie i nie zanosi się w tej materii na wyhamowanie trendu, a wręcz raczej na odwrotność – popyt na dobrych programistów rośnie, spada natomiast podaż. Co to oznacza? Wzrost zarobków.

Średni wzrost wynagrodzeń w sektorze informatycznym z roku 2022 na 2023 wyniósł 13,1% na przestrzeni ostatniego roku.

Źródło: Grafton Recruitment — Raport wynagrodzeń i trendów IT 2023

Czym zajmuje się programista?

Programistą nazywamy specjalistę odpowiedzialnego za pisanie od podstaw zupełnie różnych aplikacji, oprogramowania, stron internetowych czy środowisk, czyli w zasadzie wszystkiego, co widzą konsumenci przede wszystkim jako aplikację odpaloną na swoim prywatnym komputerze. Praca programisty jest bardzo skomplikowana, polega bowiem na napisaniu kodu w zasadzie od podstaw, oczywiście wykorzystując w tym celu pewne frameworki oraz, co bardzo istotne, języki. Wyróżniamy np. Pythona, HTML, Javę, C, C++ oraz C# – wszystkie mimo dużych różnic tak naprawdę prowadzą do jednego – wykonania jednej, konkretnej aplikacji.

Programiści zawsze mają swoją ulubioną i pewną specjalizację, to nie ulega żadnej wątpliwości. Większość z nich co prawda zna na co najmniej dobrym poziomie wszystkie powyższe języki, lecz specjalizuje się tylko w jednym, czy to z uwagi na jego prostotę, czy ze względu na duże prognozowane zarobki lub wręcz odwrotnie – chęć wyróżnienia się na rynku pracy i duże ambicje. Zauważają to przedsiębiorcy działający w branży IT. Takie firmy z siedzibą w Polsce oferują wynagrodzenie miesięcznie oscylujące nawet wokół kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy zagraniczne – nawet kilkadziesiąt! To wartości, które sprzyjają popularności kierunku informatycznego wśród osób rozpoczynających swoją naukę na uczelniach wyższych. Mimo to jednak w dalszym ciągu jest ich niedobór. Na tyle duży, że zarobki dalej rosną.

Średnie wynagrodzenia junior, mid i senior w branży IT. Rok 2022 vs 2021.

Źródło: JustJoin.IT — Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022

Ile zarabia programista w Polsce – ogólne informacje

Zawód programista – zarobki odpowiadają zapotrzebowaniu? Jak się okazuje, zdecydowanie tak – i to z dużą, atrakcyjną nawiązką. Dobrą, skonkretyzowaną wiedzę oraz zaangażowanie w samorozwój przedstawiciele branży IT, w tym duże zagraniczne koncerny oraz mniejsze, krajowe startupy, doceniają równie dobrym wynagrodzeniem, które zależnie od sektora może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd tak duża rozbieżność? Przede wszystkim z tytułu zapotrzebowania, które to, podobnie jak np. w przypadku tłumaczy przysięgłych, może oznaczać zwielokrotnienie wynagrodzenia ze względu na ogromny niedobór wybranej specjalizacji.

Zarobki programistów rosną – to nie jest myślenie życzeniowe, a fakty poparte wieloma badaniami rynku pracy. Ponadto zarobki programistów poprawiają się względem każdego ubiegłego roku o minimum 10-25% (zależnie od specjalizacji) i to również w przypadku stanowisk juniorskich – pracodawcy oferują wówczas wynagrodzenie znacznie przewyższające dotychczasowe standardy. Rozpiętości są wprost są przeogromne – podobnie zresztą jak liczba specjalizacji.

Sprawdź, czy praca programisty jest dla Ciebie!

Zrób test predyspozycji i sprawdź, która ścieżka w IT będzie dla Ciebie najlepsza.

Zrób test predyspozycji 
Chłopak zastanawia się, który kurs IT z oferty Coders Lab wybrać

Ile zarabia informatyk na stanowisku Junior?

Ile zarabiają programiści na stanowisku Junior developer? Wszystko zależy od specjalizacji oraz realnego doświadczenia, które to w przypadku Juniora schodzi na drugi plan, gdyż to – siłą rzeczy – będzie zerowe lub tylko symboliczne. Niepisaną zasadą wśród pracodawców w branży IT jest uznawanie za Juniora każdego początkującego specjalisty, który na swoim stanowisku spędził od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Okres ten zależy głównie od trudności pracy na danym stanowisku oraz oczekiwań samego pracodawcy, powyższe widełki obejmują jednak większość z nich.

Młodszy specjalista – zarobki

Zacznijmy od tego, że junior zarabia zdecydowanie najmniej w grupie programistów. Nie wynika to z żadnej dyskryminacji, a z dysproporcji pomiędzy ich wiedzą teoretyczną a praktyczną. Pensje programistów są bowiem w głównej mierze uzależnione od ich przydatności w danej firmie, at a zależy, co oczywiste, od możliwości bezbłędnego pełnienia obowiązków przez pracownika. Początkujący juniorzy popełniają błędy, nie mają obycia z praktyczną stroną środowiska pracy, a także mają jeszcze zbyt niski poziom odporności na stres. Wszystko to łączy się z pewnymi zagrożeniami dla pracodawcy, a tym samym z nieco niższym wynagrodzeniem.

Ile zarabia programista po studiach junior developer? Zarobki otwierają kwoty, rzędu około 3 000,00 - 4 000,00 zł, na tyle mogą liczyć początkujący specjaliści języka HTML, podczas gdy na najwyższe, przy podobnie nikłym doświadczeniu praktycznym, może otrzymać początkujący programista Java – zarobki wynoszą nawet na 7 000,00 zł.

Jakie są zarobki w IT na stanowisku Mid?

Zawód programisty staje się tym cenniejszy, im dłużej w nim spędzimy. To oczywista oczywistość, o której niestety wielu juniorów zdaje się zapominać w chwili ubiegania się o swoją pierwszą, dobrze płatną pracę. Programista Python, C++ czy HTML z doświadczeniem Mid (na stanowisku średnim) może liczyć na podobnie średnie zarobki. Okres ten dla większości programistów uchodzi za najmniej atrakcyjny, gdyż stanowi przystanek pomiędzy juniorem a seniorem. Oczywiście mid otrzymuje większe wynagrodzenie niż jego początkujący kolega lub koleżanka, bo nawet około 11 000,00 zł brutto miesięcznie w przypadku UoP oraz nieco więcej, gdy rozlicza się na podstawie umowy B2B.

Prawidłowe stopniowanie swoich pracowników względem ich umiejętności to podstawa dobrze funkcjonującej firmy z branży IT. Junior wymaga nieco zaangażowania ze strony innych członków zespołu, analizy jego pracy czy liczby przeprowadzonych zadań w stosunku do pozostałych pracowników. Inaczej jest w przypadku midów – to osoby, które mogą w pewnym stopniu odpowiadać za siebie w trakcie codziennej pracy, lecz w dalszym ciągu będą sprawdzani przez osoby wyższe stopniem. Zazwyczaj jednak nie codziennie, a po wykonaniu konkretnego projektu. Co ciekawe, niektórzy mid są oddelegowani do nadzorem projektów realizowanych przez juniorów.

Midem jest każdy programista, który ma za sobą od 2 do 4 lat doświadczenia komercyjnego, zatem poziom ten osiągają z reguły osoby zaangażowane i chętnie do uzyskania dużej, praktycznej wiedzy z zakresu swojej specjalizacji.

Technik programista – zarobki Seniora

Senior to najwyższy poziom wtajemniczenia każdego programisty – wymaga nawet 10-letniego doświadczenia na danym stanowisku, ogromnej wiedzy praktycznej oraz teoretycznej, jak i umiejętności pracy nad naprawdę trudnymi projektami. Również takimi, w których szczególnie mocno liczy się zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli dużymi, wieloosobowymi zespołami specjalistów. Wraz z doświadczeniem rośnie oczywiście również odpowiedzialność, która może oznaczać podejmowanie pewnych ryzyk, nie zawsze oczywiście trafnych i pewnych.

W efekcie senior może liczyć na największe wynagrodzenie adekwatne do jego doświadczenia, poziomu wiedzy czy komunikatywności. Na bardzo duże wynagrodzenie może liczyć senior Java developer – zarobki osoby na tym stanowisku mogą osiągać nawet 16 000,00 zł brutto miesięcznie oraz nieco więcej w przypadku umowy typu B2B.

Co ciekawe – odpowiedź na pytanie, ile zarabia programista Java czy C++ jest trudna szczególnie w przypadku seniorów, którzy mogą sami dyktować warunki oraz zmieniać swoje wynagrodzenie w zależności od własnej atrakcyjności na rynku pracy. Miesięczne wynagrodzenie brutto może wynosić co prawda przytoczone powyżej 16 000,00 zł, lecz nawet 40 000,00 zł i więcej. To jednak kwestia zależna w głównej mierze od specjalizacji, umiejętności interpersonalnych i doświadczenia w realizacjach, także tych znanych na całym świecie.

Źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-stanowisko-ogolne

IT – zarobki zależnie od specjalizacji

Specjalizacja ma znaczenie w przypadku każdej pracy, a w kwestii IT w szczególności. Poszczególne języki czy frameworki różnią się stopniem skomplikowania oraz, co za tym idzie, liczbą osób dostępnych na rynku, które są w stanie je prawidłowo obsłużyć. Z tego też powodu mediana wynagrodzeń programistów jest wysoce elastyczna i nieprzewidywalna, gdyż każda sytuacja czy projekt rządzą się zupełnie innymi prawami. Różnymi wymaganiami, celami czy wartością inwestycji w zasoby ludzkie. Odpowiedź na pytanie, ile zarabia informatyk programista, zależy zatem w głównej mierze od specjalizacji, która czasami ma w kwestii wynagrodzenia znaczenie zdecydowanie większe, niż czas aktywnej pracy zawodowej.

 • Frontend Developer

Frontend developer to programista odpowiedzialny za wizualną stronę wybranego projektu, zatem aplikacji, witryny czy aplikacji webowej. Jego pracę widać jak na dłoni – po rozmieszczeniu menu, kolorystyce czy czcionkach oraz wielu innych aspektach UI oraz UX, dlatego też wielu programistów uznaje tę specjalizację za najbardziej atrakcyjną w kwestii możliwości zauważenia rezultatów swojej pracy. Frontend powinien wdrażać wszystkie plany dotyczące wizualnej strony danej aplikacji bądź witryny, dlatego ma ogromny wpływ na zachowanie użytkowników oprogramowania.

Dobry frontend developer, w zależności od jego stopnia zaawansowania oraz doświadczenia i wiedzy, może osiągnąć wynagrodzenie w przedziale od 4 500,00 zł do nawet 20 000,00 zł. Pracodawcy zachęcają frontendów także dodatkowymi, atrakcyjnymi benefitami, które dla wielu początkujących z nichg stanowią najważniejszy czynnik wpływający przede wszystkim na wybór właściwego dla siebie pracodawcy.

Junior front end developer – zarobki, jak się okazuje, są bardzo wysokie, a tym samym adekwatne do poziomu wymaganej wiedzy. Chcąc zostać frontendowcem należy stale się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje oraz umiejętności – na tym rynku stagnacja jest szczególnie niebezpieczna.

Źródło: inhire.io — Zarobki w branży IT w Polsce - Q1 2023. Średnie pensje oferowane w Warszawie w zależności od poziomu doświadczenia (w okresie od lutego do maja 2023 roku).
 • Backend Developer

To osoba o zupełnie odmiennym stanowisku niz frontend – jego rolą jest bowiem przygotowanie całego szkieletu aplikacji, oprogramowania bądź witryny internetowej, w taki sposób, aby ich obsługa nie stanowiła w zasadzie żadnego problemu przyszłym użytkownikom lub internautom. Specjalista od backendu dba o wybór odpowiedniego serwera, o bazę danych czy o silnik aplikacji, czyli o kwestie niezauważalne przez użytkownika na pierwszy rzut oka. Wcale to jednak nie oznacza, że ich praca idzie na marne, gdyż w każdym projekcie jest niezbędny zarówno frontend, jak i backend developer. Zarobki to odzwierciedlają – realne wynagrodzenia brutto wynoszą nieco więcej niż frontendowców, bo od około 5 000,00 zł do kwoty znacznie wyższej niz 20 000,00 zł, lecz tylko w ściśle wyselekcjonowanych przypadkach. Backend ściśle współpracuje z frontendem – liczy się praca zespołowa oraz możliwość dojścia do wspólnego porozumienia w kwestiach dotyczących funkcjonalności oprogramowania i zarazem także stylistyki.

Źródło: inhire.io — Zarobki w branży IT w Polsce - Q1 2023. Średnie pensje oferowane w Warszawie w zależności od poziomu doświadczenia (w okresie od lutego do maja 2023 roku).

Ile zarabia technik programista na stanowisku fullstack developer? Okazuje się, że znacznie więcej aniżeli dwie powyższe specjalizacje, co wynika w prostej linii bezpośrednio z ilości niezbędnej pracy do przeprowadzenia. Fullstack jest odpowiedzialny za dwa stanowiska w jednym – backendu oraz frontendu – dlatego wymaga się od niego specjalistycznej wiedzy z każdego zakresu, jak i ponadprzeciętnej chęci szkolenia się. Niestety nie wszyscy są w stanie pełnić funkcję fullstack developera – zawód ten wymaga mnóstwa samozaparcia oraz łatwości nawiązywania kontaktów, jak i wielozadaniowego, nieustraszonego charakteru. Łącząc te wymogi z ponadprzeciętnym ryzykiem, otrzymujemy tak naprawdę zawód trudny, lecz dający uczucie samospełnienia.

Rezultat z pewnością zainteresuje każdego, nawet osobę obawiającą się ogromnej liczby obowiązków wynikających z pracy na pełen etat. Wynagrodzenie, bo o nim mowa, dla programisty fullstack, osiąga w niektórych przypadkach nawet sporo powyżej 25 000,00 zł – szczególnie w przypadku dużych koncernów z zagranicy. To ogromne wartości, przez które praca jako fullstack deweloper może przyciągać nawet juniorów z każdej innej specjalizacji.

Źródło: inhire.io — Zarobki w branży IT w Polsce - Q1 2023. Średnie pensje oferowane w Warszawie w zależności od poziomu doświadczenia (w okresie od lutego do maja 2023 roku).
 • WordPress Developer

To osoba odpowiedzialna za obsługę jednego tylko silnika – CMS-a WordPress, najpopularniejszej platformy do zarządzania treścią na rynku. Osoba na tym stanowisku powinna doskonale znać każdy tajnik silnika WordPress, tworzyć w nim nowe projekty, modyfikować już wykonane, jak i realizować procesy wymagające np. napisania zupełnie nowej wtyczki w zasadzie od podstaw. WordPress developer może specjalizować się we frontendzie lub backendzie lub stać się fullstack deweloperem – zależnie od własnych preferencji oraz rynkowych oczekiwań.

Wordpress developer – zarobki są adekwatne do trudności wybranej pracy i wynoszą średnio około 6 000,00 zł. Takie miesięczne wynagrodzenie brutto z całą pewnością zainteresuje większość juniorów, midów i seniorów, którzy dobrze poruszają się w temacie baz danych czy HTML-u i JavaScriptu.

 • Developer baz danych

Programista baz danych to odpowiedzialne stanowisko, wymagające ogromnej wiedzy, doskonałej znajomości języka SQL, jak i ponadprzeciętnych umiejętności nawiązania dobrej współpracy z pozostałymi członkami swojego zespołu. Osoba zajmująca stanowisko developera baz danych musi kształtować bazy danych, uzupełniać je, tworzyć nowe oraz uaktualniać kwestię zabezpieczeń. Programista baz danych powinien prowadzić także implementację zupełnie nowych rozwiązań, które mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie całej witryny, jak i usuwać na bieżąco usterki prowadzące np. do zahamowania dalszej pracy witryny.

Najczęściej oferowane wynagrodzenie na tym stanowisku to około 12 800,00 zł, lecz nie jest to ostatnie słowo pracodawców – niektórzy są w stanie specjalistom seniorom zaproponować nawet niespełna 16 000,00 zł i więcej. To jednak wymaga dużej wiedzy, jak i chęci dalszego rozwoju oraz wyjścia ze swoimi umiejętnościami znacznie poza schemat i rynkowy standard. Ile może otrzymać na początek junior SQL developer? Około 4 500,00 zł do nawet 6 500,00 zł.

 • Tworzenie aplikacji mobilnych

Programista aplikacji mobilnych to zawód zawierajacy w sobie tak naprawdę sporo zupełnie różnych rodzajów prac, gdyż określa jedynie środowisko ich użytkowania w gotowej postaci, nie zaś sam sposób tworzenia poszczególnych rozwiązań technicznych. Programista od aplikacji mobilnych jest odpowiedzialny przede wszystkim za tworzenie, modyfikację oraz usprawnienia w obrębie aplikacji pisanych na smartfony oparte na systemie Android oraz iOS. Aplikacje w większości przypadków pisane są w Javie ME, dlatego developer powinien znać ten język w zasadzie do perfekcji, a to oznacza wieloletnią naukę i pracę na każdym szczeblu po kolei – od juniora, poprzez mida, aż na seniorze kończąc.

Czy zarobki specjalisty od apek mobilnych są wysokie? Zdecydowanie tak – osiągają pułap od około 6 000,00 zł do nawet niespełna 13 000,00 zł, zależnie od poziomu skomplikowania projektu, jak i funduszy, które dane przedsiębiorstwo jest w stanie poświęcić na jego realizację. To praca przyszłościowa, gdyż na ten moment internauci oraz w pewnym stopniu także gamerzy odsuwają się od komputerów osobistych na rzecz gamingu mobilnego czy przeglądania zasobów sieci za pomocą prywatnych smartfonów.

Źródło: JustJoin.IT — Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022
 • Produkcja gier wideo

Gamedev rośnie w siłę, podobnie jak popularność gier wideo, których wyniki finansowe oraz liczba aktywnych graczy co roku biją rekordy popularności. Niech za ten stan rzeczy przemówi najnowszy rekord, który padł 7 stycznia 2023 roku – na platformie Steam jednocześnie zalogowało się ponad 33 miliony użytkowników, czyli w zasadzie cały nasz kraj. Co to oznacza? Możliwość naprawdę szybkiego rozwoju oraz, co za tym idzie, duże zarobki programistów pracujących w gamedevie.

Na midów przedsiębiorcy czekają z comiesięcznym kwitem wypłaty o wartości od 7 000,00 zł do nawet 10 000,00 zł. Na tyle mogą liczyć początkujący specjaliści, a na ile seniorzy? No cóż, gamedev to branża szczególnie promująca osoby z dużym doświadczeniem i zaangażowaniem w swój samorozwój, dlatego wynagrodzenia programistów gamedev z wieloletnim doświadczeniem na stanowisku senior mogą osiągnąć wartość rzędu 20 000,00 zł. Wszystko jednak zależy od projektu. Gry typu indie, czyli niezależnie i niezbyt drogie w produkcji, oferują gamedeveloperom znacznie mniej niz duże koncerny, specjalizujące się w produkcji gier typu AAA.

 • Software developer – zarobki

Oprogramowanie komputerowe, w tym programy graficzne czy środowiska, wymagają ich wcześniejszego napisania i przygotowania – w tym właśnie specjalizuje się software developer, czyli opus magnum wielu początkujacych adeptów branży IT oraz juniorów programowania. Osoby te odpowiedzialne są za tworzenie od podstaw całych aplikacji, również tych szczególnie skomplikowanych i wysoce zaawansowanych technicznie, za wdrożenie nowych rozwiązań, udoskonalanie starych produkcji, jak i zmianę ich trybu pracy. Programy mogą być konsumenckie, jak i służące w przemyśle, w automatyzacji procesów produkcyjnych i nie tylko. To niezwykle rozwojowe stanowisko, również dobrze płatne.

Jakie wynagrodzenie powinien przyjąć software engineer? Zarobki rozpoczynają się od około 7 500,00 zł i dotyczą juniorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem aplikacji. Ile może otrzymać senior software developer? Zarobki w tej sytuacji osiągają nawet 13 000,00 zł, lecz kwota ta dotyczy przeważnie osób mających za sobą minimum kilka lat pracy komercyjnej w zupełnie różnych firmach.

Tak czy inaczej, kwotą wynagrodzenia powinien zadowolić się każdy – nawet junior software developer. Zarobki w jego przypadku mogą co prawda początkowo należeć do niskich, lecz ich wzrost w stosunku do upływających lat doświadczenia jest nagły i gwałtowny, dlatego też specjalizacja ta zdaje się być bardzo atrakcyjna dla wszystkich wielbicieli programowania.

Zarobki Java Developer

Język Java można z pełnym przekonaniem uznać za dość prosty w kwestii nauki jego obsługi oraz bardzo uniwersalny, w efekcie czego sprawdzi się doskonale w większości różnych zastosowań i aplikacji. Język powstał w 1995 roku i szybko stał się bardzo lubianym rozwiązaniem wśród ówczesnych programistów z tytułu powyższych zalet. Nawet mimo ponad 25-letniej obecności na rynku, język w dalszym ciągu ustanawia rynkowe rekordy, a deweloperzy traktują go jako podstawę swojej kariery i jej fundament. Zresztą fakt ten nie powinien dziwić – język jest dość łatwy w obsłudze oraz, co bardzo ważne, multiplatformowy, dlatego można go wykorzystać zarówno w środowisku Windows, jak i Linux, a nawet MacOS.

Java to trzykomponentowy język, na który składa się:

 • JVM – wirtualna maszyna,
 • JDK – środowisko dla programisty,
 • JRE – zestaw do obsługi projektów gotowych lub w trakcie pracy.

Java developer – zarobki są dość wysokie, podobnie jak popularność tego języka. Na jakie wynagrodzenie może zatem liczyć Java junior developer? Zarobki wśród osób początkujących wynoszą, oczywiście średnio, od około 6 500,00 zł do nawet nieco ponad 9 000,00 zł, co dotyczy osób początkujących, czasami nawet bezpośrednio po ukończeniu studiów. Senior może liczyć na więcej. Znacznie więcej – bo od 17 500,00 zł do nawet 25 000,00 zł! To ogromny skok, atrakcyjny dla każdego programisty rozpoczynającego pracę jako junior Java developer. Zarobki rosną w zasadzie z roku na rok, dlatego wartości te zmieniają się diametralnie.

Źródło: Bulldogjob — IT w Polsce — raport ogólny

Ile zarabia programista C++ i C#?

To, jak szybko rosną zarobki programistów, widać przede wszystkim po developerach opierających swoją pracę na języku C++ – popularnym i wysoce zaawansowanym technicznie. Jego największą zaletą jest przede wszystkim wszechstronność, dzięki której cechuje go także bardzo duże wsparcie oraz mnogość zastosowań. Zaletą nie do przecenienia jest oczywiście wysoka wydajność oraz niskie zużycie pamięci, przez co język ten znajdzie zastosowanie również w przypadku gier AAA oraz różnych aplikacji o bardzo dużych wymaganiach sprzętowych, np. do obróbki grafiki czy plików wideo. Dość powiedzieć, że na C++ oparte są podstawowe silniki gier, w tym sławny już Unreal Engine.

Programiści C++ mogą liczyć na sowite wynagrodzenie, które to rozpoczyna się już od 7 500,00 zł dla juniorów, czyli osób wymagających stałej analizy pracy oraz opieki, a kończy na nawet 20 000,00 zł i więcej dla specjalistów-seniorów, którzy mają za sobą od kilku do nawet kilkunastu lat intensywnej pracy na tym samym stanowisku. Wyższe wynagrodzenia są zarezerowane dla pracowników chętnych do szkolenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji oraz osób ubiegających się o wakat w dużej korporacji. Niższe stawki proponowane są juniorom oraz osobom o znacznie większym doświadczeniu w firmach początkujących (start-upach), gdzie to najczęściej oferowane wynagrodzenia są nieco niższe niż u mocnej konkurencji z kapitałem zagranicznym.

Programista C# – zarobki są równie interesujące? Jak się okazuje – tak. Senior może liczyć na wynagrodzenie adekwatne do jego doświadczenia, zatem nawet na 20 000,00 zł w skali miesiąca i więcej, podczas gdy początkujący musi zadowolić się kwotą rzędu 5 500,00 zł. Oczywiście tylko przez kilka lat – każdy rok w pracy kieruje juniora w stronę mida, a mida w stronę seniora.

Źródło: inhire.io — Zarobki w branży IT w Polsce - Q1 2023.

BRANŻA IT – ZAROBKI TEAM LEADERÓW

Kierownicy zespołu, znani w środowisku programistów jako Team Leaderzy, to osoby o bardzo odpowiedzialnym stanowisku. Przede wszystkim kierują całym zespołem programistów, lecz mimo, że nie przykładają ręki do kodu źródłowego, to ich praca może mieć bezpośredni wpływ na rezultat pracy podległych im specjalistów. Lead powinien oceniać postęp prac oraz ich zgodność z założeniami i projektem oraz pracę poszczególnych osób, a także – w razie sytuacji sprzecznych – wyciągać pewne konsekwencje. Łącznie z tymi niezbyt przyjemnymi. Leader powinien prowadzić weryfikację, pobudzać do prac, jak i zwiększyć zadowolenie swojego teamu poprzez różnego typu granty.

Kierownik zespołu zarabia dość dobrze – wynagrodzenie leadów rozpoczyna się od około 10 000,00 zł, a kończy się na kwocie niespełna 14 000,00 zł. Oczywiście to nie jest znany dla programistów "sufit" – wynagrodzenie może znacznie wzrosnąć. Wbrew pozrom wcale nie oznacza to, że jedynym poszkodowanym jest programista junior. Zarobki mogą wynosić w przypadku osób początkujących nawet niespełna 9 000,00 zł. Wymaga to jednak dużego zaangażowania w poszukiwaniach odpowiedniego pracodawcy oraz ponadprzeciętnych chęci szkolenia się.

Programista – ile zarabia jako DevOps?

DevOps jest osobą poprawiającą warunki pracy pozostałych programistom, gdyż jego celem – w przeciwieństwie do nich – nie jest praca na starych i znanych narzędziach, lecz ich tworzenie. Jedni „piszą” środowiska testowe, inni uzupełniają stare w nowe funkcje, a jeszcze kolejni – unowocześniają dotychczasowe biblioteki i nie tylko. Co więcej, DevOps może również wdrażać nowe rozwiązania tuż po ich dokładnym testowaniu, aby w efekcie poprawić skuteczność działania swoich kolegów po fachu.

Jak tam kształtują się wymagania płacowe DevOps? Zarobki nie powinny pozostawiać złudzeń, że mamy do czynienia z dobrze płatną pracą. Junior może liczyć na niespełna 9 000,00 zł – to średnie zarobki programistów DevOps, którzy dopiero stawiają w tym środowisku swoje pierwsze kroki. Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć specjaliści mid – od 14 000 zł do 17 000 zł, a na jeszcze wyższe – seniorzy. Na umowie o pracę zarabiają w skali miesiąca od 19 000,00 zł do nawet 25 000,00 zł.

Źródło: inhire.io — Zarobki w branży IT w Polsce - Q1 2023. Średnie pensje oferowane w Warszawie w zależności od poziomu doświadczenia (w okresie od lutego do maja 2023 roku).

Wpływ specjalizacji na zarobki w branży IT

Oczywiście, jak to w przypadku innych branży, tak również w IT specjalizacja otwiera nowe możliwości, i to nie tylko w kwestii zarobków, lecz także ścieżki kariery. Wyspecjalizowani eksperci w jednej, konkretnej dziedzinie, mogą liczyć na znacznie lepsze warunki zatrudnienia aniżeli osoby bez specjalizacji, które to, przynajmniej w założeniu, są w stanie wykonać każdy rodzaj prac oparty na wszystkich językach. Oznacza to, że warto się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje, lecz jednocześnie nie zpaominając o samym sobie. Praca programisty opiera się na częstych szkoleniach i uczestnictwie w wielu konferencjach czy bootcampach, dlatego istotne jest, aby wybrać ścieżkę kariery zgodną ze swoimi własnymi preferencjami.

Czy da się podwyższyć zarobki programistów?

Zdecydowanie tak! Niewielu programistów ma świadomość tego, że mimo w dalszym ciągu dużych braków kadrowych, zarobki wcale nie są ustalone na swoim najwyższym poziomie. Nawet przez pracodawców, którzy poszukują nowych specjalistów od zaraz.

 • Portfolio – przedsiębiorcy chętniej zatrudniają do swoich zespołów osoby zaangażowane w swój rozwój, dlatego łatwiej im dać szansę osobie, która dba o swoje dobre imię. Stwóz piękne portfolio, dobrze dopasowane do rodzaju wykonywanej przez siebie pracy, nowoczesne lub zgoła odwrotnie – klasyczne i techniczne. Ważne jest, aby zostało wykonane przez samą osobę ubiegającą się o wakat.
 • Atrakcyjne CV – przez to sformułowanie nie rozumie się wyłącznie kwestii liczby dotychczasowych prac, lecz także podejście wzgledem poczucia estetyki, szczególnie istotne w przypadku stanowisk juniorskich. Pracodawcy oceniają czcionki czy fotografię – wszystko to, co może mieć wpływ na ogólnopojęty gust osoby odpowiedzialnej np. za front end.
 • Umiejętności „miękkie” – na nic świetne CV oraz atrakcyjne portfolio, gdy charakter – niezależnie od samej specjalizacji – nie będzie szedł z nimi w parze. Przyjęło się, że programiści pracujący z domu czy stacjonarnie w siedzibie firmy nie muszą cechować się dobrymi zdolnościami interpersonalnymi. Nic bardziej mylnego. Praca programisty to w większości przypadków praca zespołowa, na którą składa się nawet kilkanaście osób odpowiedzialnych za wykonanie jednego, konkretnego zadania. Współpraca pomiędzy nimi bywa tylko symboliczna, lecz także bardzo ścisła. Dla przykładu w przypadku backendu i frontendu obie grupy muszą ustalać pomiędzy sobą w zasadzie każdy szczegół nowego porjektu, a przy tym także informować o każdej planowanej zmianie Team Leadera.

Jak zatem widać, na dobre warunki pracy może liczyć w zasadzie każdy – zarówno full stack developer, jak i programista JavaScript. Zarobki są bardzo zmienne i elastyczne, dlatego można je przy niewielkim zaangażowaniu dostosować do swoich własnych oczekiwań.

Źródło: Bulldogjob — IT w Polsce — raport ogólny

Czy zarobki programisty będą się zwiększać?

Zdecydowanie tak! Nie zanosi się na to, aby wynagrodzenia były w stanie kiedykolwiek spaść bez nagłej zapaści technologicznego rynku, i dotyczy to zarówno programistów zaawansowanych, jak i początkujących, np. junior Python developer. Zarobki odgrywają kluczową rolę w popularności zawodu programisty wśród młodzieży, podobnie jak chęć tworzenia nowych aplikacji czy wpływ na ostateczny rezultat projektowania witryn internetowych czy gier.

Pracodawcy, chcąc w jakikolwiek sposób przyciągnąć specjalistów czy początkujących do siebie, oferują naprawdę dobre wynagrodzenie, często znacznie przekraczające wyśrubowane, rynkowe standardy. Trend ten jest doskonale widoczny nie tylko po zagranicznych koncernach, lecz także po krajowych firmach, które powoli, lecz suckesywnie, zaczynają doceniać wpływ pracowników na realizowane przez siebie projekty.

Źródło: Bulldogjob — IT w Polsce — raport ogólny

 

FAQ:

1. Programista – ile zarabia jako junior, mid i senior?

Programista – ile zarabia jako junior, mid i senior? Programiści na naszym krajowym rynku zarabiają stosunkowo duże pieniądze – junior może liczyć na około 8 000,00 zł brutto, mid na 14 000,00 zł brutto, podczas gdy senior nawet na 19 0000,00 zł brutto i więcej. To nie jest jednak wiążąca informacja. Przedsiębiorcy różnie wyceniają pracę swoich pracowników, dlatego różnice w pensjach wynikają głównie z pozycji rynkowej danej firmy oraz jej rentowności.

2. Ile zarabia programista JavaScript?

Całkiem dużo – programista JavaScript developer powinien rozpocząć swoją drogę aż na szczyt od zarobków rzędu 5 500,00 zł na stanowisku juniora, aby na stanowisku seniora, czyli po upływie wielu lat pracy, nawet na nieco ponad 16 000,00 zł. To dobry wynik ze względu na dużą popularność tego języka na rynku.

3. Ile zarabia programista i od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

Programiści zarabiają stosunkowo duże pieniądze jak na nasze rynkowe standardy – wynika to zarówno z popytu na dobrych pracowników, który znacznie przekracza podaż, czyli liczbę osób chętnych do zmiany zatrudnienia lub dopiero wkraczających na swoją nową ścieżkę kariery. Programista początkujący może zarabiać od około 6 000,00 zł, podczas gdy zaawansowany – nawet ponad 25 000,00 zł.


Czytaj podobne artykuły