Back to Top
programista książki do nauki
Autor: Redakcja

Książki do nauki programowania

programowanieszkoła itnauka it

Samodzielna nauka programowania może być wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy ilość dostępnych książek i poradników dla developerów wydaje się być przytłaczająca. Dlatego, żeby pomóc Ci zaoszczędzić trochę czasu na research, przedstawiamy zestawienie wybranych książek, które uzupełnią Twoją wiedzę i przedstawią przepisy na sukces w branży IT.

 

Miłej lektury! 

  • Kariera programisty. Jak budować doświadczenie, przejść rekrutację i zdobyć pracę marzeń (John Sonmez) - dzięki tej książce pewnie wejdziesz w branżę tworzenia oprogramowania. Znajdziesz tu mnóstwo przydatnych informacji o specyfice pracy dewelopera. Autor to  programista i konsultant specjalizujący się w automatyzacji testów i metodyce Agile. Spektakularne sukcesy zawodowe zaczął odnosić dopiero wtedy, gdy zrozumiał, że wybitna wiedza o tym, jak rozwijać oprogramowanie, to za mało, by stać się świetnym programistą.  
  • Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty (Robert C. Martin) - w książce  szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu.
  • Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów (ebook) (Robert C. Martin)-  znany jako Uncle Bob, to jeden z prawdziwych gwiazdorów branży IT, człowiek o niezwykłej charyzmie, rewelacyjnym podejściu do słuchaczy i poczuciu humoru. O jego czas wciąż biją się konferencje branżowe. W trakcie lektury dowiesz się, jakie cechy charakteryzują profesjonalnego programistę, a jest ich sporo!
  • Geek w świecie korporacji. Podręcznik kariery programisty (Michael Lopp) - w umyśle geeka świat jest jak komputer — możliwy do zrozumienia i poznania oraz skończony. Życie jak każdy system da się opanować, wymaga to tylko odpowiedniej ilości czasu i wysiłku. Można zgłębić jego budowę i zrozumieć obowiązujące w nim reguły, a także otrzymać odpowiedź, co i jak należy robić, żeby odnieść pożądany sukces.
  • The Non-Technical Guide to Web Technologies (Tommy Chheng)
  • Zawód: Programista. Podręcznik udanej kariery (Maciej Aniserowicz) - książka ta poświęcona jest, jak sama nazwa wskazuje, zawodowi programisty, na każdym etapie rozwoju. Autor jest programistą z kilkunastoletnim stażem. Pracował dla korpo, startupu, software house'u. Pracował zdalnie i w biurze. Dla klientów z Polski i z zagranicy. Tworzył wielkie systemy i małe aplikacyjki. Ma programistyczne DNA.Od dekady udziela się w polskich społecznościach programistycznych, budując "imperium devstyle". Prowadzi blog devstyle.pl i vlog na YouTube. Jest gospodarzem podcasta DevTalk.
  • English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko (Beata Błaszczyk) - obecnie język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. Większość producentów oprogramowania oraz twórców metodyk i standardów w branży IT udostępnia materiały wyłącznie w tym języku. Ponadto, wiele projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z różnych krajów. W książce znajdziesz profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem zawierającym tłumaczenia na język polski zarówno terminów specjalistycznych, jak i tych z języka ogólnego. Ponadto w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz ćwiczenia, które pomogą Ci utrwalić poznane słownictwo i reguły gramatyczne.

Czytaj podobne artykuły