Back to Top
praca zdalna w it
Autor: Redakcja

Praca zdalna w IT. Jak zadbać o swój zawodowy komfort i ułożyć plan dnia?

praca w itprogramowanietestowaniepraca zdalna

Wykonywanie pracy z niemal każdego miejsca na świecie ma wiele zalet, jednak wymaga od osoby pracującej w takim systemie dobrej organizacji i samodyscypliny.

Elastyczne warunki pracy to cecha, której poszukuje coraz więcej osób zatrudnionych oraz aplikujących na wymarzone stanowisko. Jak wskazano w dziewiątej edycji raportu "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" stworzonego przez firmę Antal nt. Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy – co drugi kandydat przeglądający ogłoszenia dotyczące pracy zdecydowałby się rozważyć ofertę, jeśli będą w niej zawarte elastyczne godziny pracy. Co więcej, bardzo dużo ofert zawiera możliwość podjęcia pracy zdalnej. Jest to trend widoczny w branży IT. 

Programiści i testerzy poszukują pracy zdalnej

Remote Job lub Home Office to frazy, które coraz częściej można spotkać w ogłoszeniach o pracę – szczególnie w branży IT oraz logistyce. Nic w tym dziwnego, ponieważ do wykonywania obowiązków w takim trybie koniecznym jest przede wszystkim posiadanie komputera (ten często otrzymuje się od pracodawcy), stabilnego łącza internetowego oraz odpowiednich umiejętności. Jak pokazuje stworzony przez platformę No Fluff Jobs raport: Praca Zdalna w IT 2019, opcja pracy zdalnej zdecydowanie najczęściej pojawia się w ogłoszeniach dla specjalistów na poziomie Mid oraz Senior – jest to aż 93,7% wszystkich ofert pracy w systemie Home Office. Wynika to z faktu, że osoby mające większe doświadczenie, posiadają już umiejętność dobrej organizacji pracy własnej i tym samym istnieje wobec nich większa pewność, że będą się wywiązywać ze swoich obowiązków w określonym terminie. Natomiast 70% poszukujących pracy zdalnej to osoby w wieku 25–34 lata. Jak wynika z danych, na jedno ogłoszenie pracy zdalnej dla Juniorów przypada 31,9 aplikacji, dla Mida średnia ta wynosi 18,7 aplikacji, a dla Seniora – 16,4.

W kontekście pracy zdalnej najwięcej ofert dotyczy Back-endu (37,9%), kolejne miejsca zajmują Front-end (18,9%) oraz Fullstack (16,1%). Dla osób, które chcą zostać testerem liczba ogłoszeń stanowi 5,5% całości.

Home Office – praca zdalna, która daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom

Wykonywanie pracy w trybie zdalnym niesie ze sobą wiele zalet. Jednak, aby móc się jej podjąć, należy przygotować w swoim domu / mieszkaniu miejsce, które będzie stanowić biuro. Przede wszystkim takie stanowisko musi zapewniać odpowiedni komfort – podczas wykonywania obowiązków powinien panować spokój, pozwalający się skupić i tym samym zniwelować możliwość popełniania błędów. Osoby, które wcześniej pracowały wśród dużej liczby osób, mogą z początku czuć pewien dyskomfort w związku z panującą ciszą i brakiem możliwości przeprowadzania rozmów z innymi pracownikami, jednak brak dystrakcji pozytywnie wpływa na produktywność takich pracowników, a ponadto mogą oni ułożyć sobie harmonogram dnia według własnych potrzeb. 

Do zalet pracy zdalnej zalicza się:

  • Oszczędność pieniędzy zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy – podwładny może wykonywać swoje obowiązki z dowolnie wybranego przez siebie miejsca, a ponadto nie ponosi kosztów z tytułu dojazdów do miejsca pracy; przedsiębiorstwo z kolei oszczędza fundusze, które należałoby przeznaczyć na przygotowanie i utrzymanie stanowiska pracy.
  • Wykonywanie obowiązków w mniejszym stresie – między innymi z uwagi na brak problemu z dojazdami do pracy, co wiąże się z wyeliminowaniem spóźnień.
  • Elastyczny czas pracy – możliwość zrobienia sobie dłuższej przerwy w ciągu dnia (np. na spacer z psem).
  • Brak barier lokalizacyjnych – pracodawca może szukać pracownika w skali ogólnopolskiej, natomiast kandydat może starać się o pracę, mieszkając poza miastem, w którym usytuowana jest siedziba firmy – 47% osób poszukujących pracy zdalnej mieszka poza największymi aglomeracjami.
  • Możliwość połączenia roli rodzica z obowiązkami zawodowymi.

Wadami pracy zdalnej są:

  • Konieczność wypracowania pewnych nawyków – dobrej organizacji pracy własnej, podniesienie samodyscypliny.
  • Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.
  • Pozostali domownicy muszą uszanować fakt, że osoba pracująca zdalnie jest w określonych godzinach w pracy, mimo że wykonuje zawodowe obowiązki w domu.
  • Stały dostęp do szybkiego i niezawodnego łącza internetowego.

Praca zdalna, mimo że posiada wiele zalet, nie może być wykonywana przez każdego. Osoba, która chce się podjąć takiego trybu pracy, musi być zdyscyplinowana i bardzo dobrze zorganizowana. Co ważne, taki nawyk można dość łatwo nabyć, jeśli nauka programowania odbywa się w systemie zdalnym. Takie szkoły, jak m.in. Coders Lab, umożliwiają przeprowadzanie kursów programowania bez wychodzenia z domu, dzięki czemu osoby chcące podjąć się pracy zdalnej, będą mogły wypracować u siebie systematyczność i odpowiedzialność wykonywania obowiązków w zaciszu własnego pokoju.


Czytaj podobne artykuły