Back to Top
szkolenia IT kompetencje
Autor: Redakcja

Podnoszenie kompetencji pracowników w obszarze IT

hr w itprogramowaniebranża itnauka onlinerynek pracy it

Coraz więcej pracodawców ma świadomość, jak ważne jest zdobywanie kompetencji związanych z technologiami. Nie chodzi wyłącznie o zawody skoncentrowane wokół IT i stanowiska zajmowane tylko przez umysły ścisłe. To także rozwiązanie dla humanistów i ekonomistów. O rozwój w tym obszarze powinni zadbać np. specjaliści ds. sprzedaży, specjaliści ds. obsługi klienta, marketerzy online, copywriterzy, specjaliści ds. SEM, PR-owcy czy nawet HR-owcy. 

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że automatyzacja zaczyna wchodzić w coraz więcej obszarów naszej codziennej pracy. Konsekwencją tych zmian będą zmiany zakresu naszych obowiązków - część z nich będzie wykonywać zamiast nas sztuczna inteligencja i zaawansowane programy. Jednak nie oznacza to, że możemy siedzieć z założonymi rękoma i czekać, aż AI nas odciąży. Jeśli chcemy efektywnie współpracować z technologią musimy ją zrozumieć. 

Nawet jeśli nie jesteś programistą to prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości prędzej czy później będziesz pracować przy projekcie związanym z IT. Do tego jednak niezbędna jest podstawowa wiedza na temat technologii np. jak zbudowane są przeglądarki, czym są bazy danych, czym front-end różni się od back-endu, a także kto za co odpowiada w projekcie.

Sprawdź ofertę Edukacja dla Biznesu

Programowanie, czyli kluczowa kompetencja przyszłości

Umiejętność programowania w niedalekiej przyszłości stanie się tak samo kluczową kompetencją na rynku pracy co znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak, ponieważ automatyzacja i AI wkraczają w praktycznie każdy obszar naszej pracy. Przykładowo w marketingu AI pozwala nam na szybszą analizę danych, optymalizację i automatyzację procesów. W branży finansów dzięki SQL możemy sami w krótkim czasie wyciągać informacje z baz danych, a analitykom w codziennej pracy może pomóc specjalnie napisany program komputerowy, tzw. crawler, który wyciągnie dla nich informacje na dany temat dostępne w sieci. 

Czy każdy może zostać programistą? 

Predyspozycje kandydatów do tego zawodu nie są związane z dotychczasowym wykształceniem czy osiągnięciami w naukach ścisłych. Z drugiej strony wiadomo, że programista powinien cechować się zdolnością do logicznego myślenia oraz znać podstawy języka angielskiego. Z tej perspektywy prawie każdy może rozpocząć karierę w zawodzie programisty. Jednak trzeba dołożyć do tego jeszcze zestaw cech, które zdecydowanie pomagają być dobrym programistą: cierpliwość, systematyczność, skrupulatność czy umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Dodatkowo teraz nie potrzeba studiów żeby z powodzeniem ukończyć kurs progamistyczny z praktycznymi umiejętnościami tworzenia stron, aplikacji, czy rozwiązań

IT to nie tylko programowanie!

Na szczęście świat IT nie jest zamknięty dla tych, którzy nie chcą zajmować się pisaniem kodu. Osoby, dla których częsty kontakt oraz rozmowy z ludźmi są ważnym elementem ich pracy, czy dla tych, którym bliżej jest do Photoshopa niż Excela również odnajdą się w tej branży. W procesie wytwarzania oprogramowania jest bardzo duża przestrzeń dla osób, których zadaniem jest badanie potrzeb potencjalnych użytkowników, zadbanie o jego użyteczność oraz formę, testowanie rezultatów na różnych etapach rozwoju i skuteczne wypromowanie finalnego produktu. Bez tych ważnych etapów we współczesnym konkurencyjnym otoczeniu nawet zaangażowanie najlepszych programistów nie daje gwarancji, że aplikacja czy strona internetowa stworzona przez nich będzie sukcesem. Rola stanowisk należących wciąż do kategorii IT, lecz nie wymagających umiejętności programowania, będzie stale rosła. Obecnie zapotrzebowanie na UX designerów czy testerów jest bardzo duże. Firmy zaczynają doceniać korzyści wynikające z szerszego spojrzenia na proces produkcji oprogramowania i z angażowania specjalistów w tych dziedzinach. Stają się oni coraz bardziej niezbędni w branży IT i coraz bardziej doceniani. 

Jak podnieść technologiczne kompetencje swoich pracowników?

Kursy prowadzone w Coders Lab pozwalają zarówno na efektywną naukę programowania jak i zdobycie kwalifikacji UX Designera czy Testera Oprogramowania. Dla wielu osób UX design oraz testowanie oprogramowania jest łatwiejszą drogą prowadzącą do świata IT. Zwłaszcza dla tych, którzy obawiają się rzucić od razu na głęboką wodę, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z uczestnictwa w technologicznych przemianach. 

Sprawdź ofertę kursów w Coders Lab

Zrozumieć dział IT

Dynamiczne zmiany na rynku i wzrost znaczenia działów IT w organizacji wymagają otwartości na zdobywanie nowych umiejętności. Nie tylko od kandydatów, ale również od kadry zarządzającej czy działów HR. W Coders Lab pomagamy rozwijać kompetencje pracowników technicznych, rekruterów czy managerów. Realizujemy kursy z technologii wzmacniające merytoryczną wiedzę pracowników HR i zespołów współpracujących z IT (budowanie podstawowej wiedzy z zakresu programowania, prowadzenia projektów IT i procesów rekrutacji do zespołów IT). 


Czytaj podobne artykuły