Back to Top
praca dla kobiet w it
Autor: Redakcja

Jakie wyzwania stoją przed kobietami w branży IT?

branża itkobiety w itprogramowanietestowaniefront-endback-end

Jeszcze do niedawna w branży IT z trudem można było znaleźć kobietę. Dziś panie coraz śmielej wkraczają do tego sektora, zajmując się zarówno kodowaniem, jak i zarządzaniem projektami IT.

 

Chociaż coraz więcej kobiet chce pracować w IT, wciąż dominują tam mężczyźni. Z raportu opublikowanego przez branżowy portal Stack Overflow wynika, że panowie stanowią 91,7% pracowników sektora IT na świecie. O tym, że ta branża dopiero niedawno otworzyła się na kobiety, świadczy ich staż pracy. Najwięcej pań pracuje w IT od 5 do 9 lat (34%), ale na drugie miejsce zajmują kobiety pracujące w IT mniej niż 5 lat (32,2%). Dłuższy staż pracy dotyczy niewielkiego procenta pań. 

Jednak to kobiety rezygnują z pracy w IT częściej niż mężczyźni. Z uwagi na to, że branża cierpi na brak rąk do pracy, warto wspierać panie w robieniu kariery w IT. Sprawdźmy, jak w sektorze technologii informatycznej wygląda praca dla kobiet. 2020 rok przyniósł jakieś zmiany dla branży? 

Praca kobiet w IT 

Z raportu "Kobiety w IT 2020" przygotowanego przez portal Nofluffjobs wynika, że 42% kobiet w IT pracuje tam po przebranżowieniu się z innego zawodu. Kobiety zaczynają naukę programowania później niż mężczyźni – tylko 10% panów i aż co 5 kobieta rozpoczyna kodowanie po 25. roku życia. Dlaczego panie wybierają IT? Jako najważniejszy czynnik wskazują możliwość rozwoju (74%), atmosferę w pracy (73%) i wysokie wynagrodzenie (48%). Najczęściej kobiety pracują w IT w województwie mazowieckim (22%), małopolskim (18%) i dolnośląskim (14%). 

Jeśli chodzi o wykształcenie pań pracujących w IT, 48% z nich studiowało kierunki ścisłe, a z tej grupy 76% ukończyło informatykę. Panie najchętniej pogłębiają swoją wiedzę za pomocą kursów online (75%), networkingu/meetupów (50%) i szkoleń specjalistycznych (44%). 63% pań zajmuje się rozwojem oprogramowania

W jakich technologiach specjalizują się kobiety?

Duża liczba kobiet przebranżawiających się na IT wskazuje, że bardzo dobrze radzą sobie zarówno z kodowaniem, jak i z innymi aspektami rozwoju oprogramowania. Większość z nich, bo 85% w polskim IT, pracuje w zespołach deweloperskich, gdzie mężczyzn jest trzy razy więcej. W takich grupach 28% pań specjalizuje się w back-endzie, a 17% – we front-endzie i testowaniu (dla porównania tylko 7% mężczyzn pracuje jako testerzy). 

Jeśli spojrzeć na języki programowania, których znajomość deklarują kobiety, okazuje się, że najpopularniejszy jest JavaScript (29%), tuż za nim plasuje się Java (25%), C# (12%) i Python (6%). Warto podkreślić, że programistki znają średnio cztery języki programowania, w czym nie ustępują swoim kolegom z branży. 

Kobieta w IT – z jakimi wyzwaniami się mierzy? 

Czy praca dla kobiet w IT będzie się zasadniczo różniła od lat ubiegłych? Wszystko wskazuje na to, że panie będą stały przed takimi samymi wyzwaniami, z jakimi muszą borykać się już od lat. Największym problemem jest nierówne traktowanie. Z raportu Fundacji Carrots wynika, że 85% kobiet w IT jest traktowanych stereotypowo, natomiast 28% spotkało się z odrzuceniem ich kandydatury ze względu na płeć. Nieznaczna większość pań (53%) jest przekonana, że w branży IT kobiety mają trudniej niż mężczyźni. 

Kolejne wyzwanie, przed którym nadal stoją kobiety, to nierówność wynagrodzenia. Aż 61% pań nadal otrzymuje niższą pensję niż panowie na tym samym stanowisku i to wynagrodzenie niższe średnio o 24%. 

Z drugiej strony branża IT to szansa na łatwiejsze łączenie aktywności zawodowej kobiety z wychowaniem dzieci. Co piąta pani w IT jest matką i 56% z tej grupy uważa, że w IT łatwo pogodzić opiekę nad dziećmi z karierą zawodową. Nic dziwnego, wielu pracodawców umożliwia matkom pracę zdalną z domu i wprowadza różne udogodnienia w biurze, jak na przykład pokoje do karmienia. 

Duże zapotrzebowanie na specjalistów w IT sprawia, że ta branża coraz bardziej otwiera się na kobiety. To szansa dla pań, żeby nie tylko rozwijać się zawodowo przy innowacyjnych produktach, ale także dobrze zarabiać i realizować ciekawe projekty.


Czytaj podobne artykuły