Back to Top
rynek pracy przyszłości
Autor: Redakcja

Jak będzie wyglądał rynek pracy za kilka lat?

rynek pracy ittrendynauka itjęzyki programowaniabranża itkompetencje przyszłości

Czy pracę zabiorą nam roboty? Jakie kompetencje będą pożądane przez pracodawców?

Żyjemy w czasach, w których dokonuje się fundamentalna transformacja w naszym sposobie pracy. Wszyscy jesteśmy uczestnikami czwartej rewolucji przemysłowej, która związana jest z niezwykle dynamicznym rozwojem nowych technologii. Światowe Forum Ekonomiczne uważa wręcz, że obecna rewolucja będzie miała o wiele większy wpływ na rynek pracy niż poprzednie. Widoczne już dzisiaj trendy wpłyną na ilość miejsc pracy, na ewolucję zawodów, rozwój pracowników, a także na sam charakter pracy.

Jakie megatrendy są obecnie widoczne na rynku pracy?

Megatrendy to ogromne siły przekształcające społeczeństwo, a wraz z nim także świat pracy. Które z nich są obecnie dominujące?

  • Rozwój technologiczny — szybki postęp innowacji: automatyzacja, robotyka i sztuczna inteligencja, które rozwijają się w szybkim tempie, dokonują kluczowych zmian charakteru i liczby dostępnych miejsc pracy.
  • Zmiany demograficzne - światowa populacja się starzeje. Wywiera to presję na instytucje społeczne i gospodarcze, a także na świat biznesu. Wydłużenie żywotności ma wpływ na modele biznesowe, dłuższy staż pracy, a także na szkolenia i rozwój pracowników. Starsi pracownicy, chcąc zachować miejsce na rynku pracy, będą musieli uczyć się nowych umiejętności. Braki pracownicze będa uzupełniane przez automatyzację i robotyzację. 
  • Szybka urbanizacja - notujemy duży wzrost przenoszenia się ludności do dużych miast. ONZ przewiduje, że do 2030 roku aż 4,9 miliarda ludzi będzie mieszkańcami dużych miast.
  • Niedobór zasobów i zmiany klimatu - ekstremalna pogoda, podnoszący się poziom mórz, niedobór wody - czyli szeroko rozumiane zmiany klimatyczne. W związku z nimi, powstaną nowe miejsca pracy w branży energii alternatywnej. Wzrośnie też zapotrzebowanie na rozwój procesów inżynieryjnych, projektowanie produktów ekologicznych i zarządzanie odpadami. Tradycyjny przemysł energetyczny czeka szybka restrukturyzacja.

Zawody przyszłości, czyli gdzie będziemy pracować za kilkanaście lat?

Czy roboty zabiorą nam pracę? Które branże powinny czuć się zagrożone?

Według szacunków Oxford University, w ciągu najbliższych 25 lat połowa istniejących dziś zawodów zniknie na skutek zmian technologicznych. McKinsey przewiduje natomiast, że o ile całkowicie zniknie tylko 5% zawodów, to 45% z nich zostanie całkowicie zautomatyzowanych.

Szczególnie zagrożone robotyzacją są nie tylko produkcja, logistyka i transport, ale także zawody z obszaru pracy biurowej, rynku ubezpieczeń, sprzedaży, finansów oraz część branży HR. W pierwszej kolejności zastąpione zostaną zawody związane z fizyczną, powtarzalną pracą a także zbieraniem i przetwarzaniem danych.

Przyszłość to nie tylko automatyzacja pracy

Czy na pewno scenariusz prezentuje się aż tak ponuro? Wręcz przeciwnie! Część zawodów faktycznie ulegnie zmianie lub całkowicie zniknie z rynku pracy, lecz jednocześnie powstanie jeszcze więcej nowych zawodów, które na ten moment trudno przewidzieć. Wspomniane wcześniej globalne megatrendy jasno wyznaczają kierunki rozwoju - środowisko, zdrowie i technologia.

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego – 65 proc. dzieci zaczynających właśnie naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Potencjalne zawody przyszłości, z którymi możemy spotkać się już w 2030 roku to np. “Robot Therapist”, “Digital Currency Consultant”, “Genetic Diversity Agent”, Upcycling Designer” czy “Wearable & IoT Solutions Therapist”. Być może brzmią one obecnie jak z filmu science fiction, ale zauważmy, że 10 czy 15 lat temu nikt nie przypuszczał, że jednym z najbardziej popularnych zawodów 2019 roku będzie Social Media Manager. 

Technologiczne przygotowanie

Pomimo tego, że automatyzacja i robotyzacja obejmie część zawodów, nie musimy obawiać się całkowitej utraty pracy. Musimy natomiast przygotować się do ciągłej nauki i zdobywania kompetencji, aby nadążyć za zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Umiejętności technologiczne staną się jednymi z najbardziej pożądanych w przyszłości. Podstawy programowania będą na rynku pracy czymś tak oczywistym jak obecnie jest język angielski, ponieważ aby współpracować z robotami i automatyzacją musimy je przede wszystkim zrozumieć.

Chcesz być przygotowany na zmiany? Sprawdź kursy IT w Coders Lab i zrób pierwszy krok w stronę przyszłości.

 


Czytaj podobne artykuły