Back to Top
Autor: Redakcja

Czy warto inwestować w naukę w szkole programowania i IT?

branża it

Zaczniemy od absolutnej oczywistości: pieniądze to drażliwy temat. Zwłaszcza teraz. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu będziesz nimi mądrze gospodarować. Polega on na… inwestowaniu w swój rozwój! W ten sposób – niezależnie od wszystkiego – nic nie tracisz, a wiele zyskujesz.

Z tekstu dowiesz się:

 • czy warto zainwestować w naukę programowania,
 • jaki kurs programowania możesz wybrać,
 • ile kosztuje nauka programowania,
 • jak sfinansować naukę programowania.

Dowiedz się więcej o finansowaniu kursów w Coders Lab.

Czy warto zainwestować w naukę programowania i IT?

Media nieustannie zapowiadają czarne chmury: rosnąca inflacja, pogorszone nastroje całego społeczeństwa, malejąca liczba nowych ofert pracy. Wiemy, że czasem aż trudno tego słuchać. Zwłaszcza z naszej perspektywy…

Branża IT zdaje się odporna na te zagrożenia. Skąd to wiemy? Potwierdzają to liczne dane publikowane w raportach.

Na przykład według raportu IT Market Snapshot Q1 2022 stworzonego przez inhire.io w pierwszym kwartale tego roku:

 • opublikowanych zostało o 10% więcej ogłoszeń o pracę w porównaniu do końca 2021 roku,
 • pracowników szukało o 8% więcej pracodawców niż pod koniec 2021 roku,
 • górne widełki zarobków w branży IT systematycznie rosną z kwartału na kwartał.

Dodatkowo aż 73% ofert zatrudnienia w IT w pierwszym kwartale oferowało możliwość pracy zdalnej, co jest dużym benefitem dla pracowników tej branży.

Oznacza to, że inwestycja w kurs IT i zmiana branży się opłaca. Zwłaszcza w tak niestabilnych czasach. Ten krok zwróci się zarówno krótko–, jak i długoterminowo.

Kursy IT to dla Ciebie:

 1. KIERUNEK ZMIANY  jak pewnie wiesz, jedyną stałą w naszym życiu jest zmiana. A zmiana branży na IT zdecydowanie ma sens. Niezależnie od tego, ile masz lat albo jak wygląda Twoje doświadczenie – na praktycznych kursach przygotujemy Cię do pracy w nowym zawodzie. Zgodnie z potrzebami pracodawców.
 2. SZANSA NA ROZWÓJ  ścieżka kariery w żadnej branży nie jest tak szybka jak w IT. Tutaj już po 2 latach jesteś cenionym i poszukiwanym pracownikiem, o którego starają się największe firmy.
 3. MOŻLIWOŚĆ PRACY W ROZWIJAJĄCEJ SIĘ BRANŻY  IT nie stoi w miejscu, dlatego praca w IT nie grozi ani nudą, ani stagnacją. Programowanie, kompetencje cyfrowe, analiza danych czy SEO to kierunki, które jeszcze przez wiele lat będą święcić triumfy na rynku pracy. A dobrze wyszkolonych specjalistów bez przerwy brakuje. To jest Twoja szansa.
 4. STABILNIE ROSNĄCE ZAROBKI  zaczynanie od tego argumentu wydawało nam się zbyt proste, ale nie oszukujmy się – na pewno zwrócisz uwagę na tę kwestię. Nic zresztą dziwnego. Każdy chce godnie zarabiać za wykonaną pracę i móc z tego nie tylko utrzymać rodzinę, ale i spełniać marzenia. W IT jest to możliwe.

Przeczytaj także artykuł: Zarobki w IT – w niektórych językach programowania wzrosły nawet o ponad 10%

Jaki kurs programowania i IT wybrać?

IT, technologia i cyfryzacja to nasza przyszłość. A Ty – jako specjalista IT – możesz pomóc ją tworzyć dla następnych pokoleń. Zrób więc test predyspozycji i sprawdź, w której dziedzinie IT możesz znaleźć miejsce dla siebie.

Wcześniej natomiast przyjrzyj się kursom z naszej oferty. Wśród kursów podstawowych znajdziesz te z dziedziny:

Wszystkie z tych kursów są przeznaczone dla osób, które myślą o przebranżowieniu i zmianie dotychczasowej ścieżki kariery. Na praktycznych zajęciach uczymy od podstaw, więc – nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z IT – to te kursy są dla Ciebie.

Dzięki nim:

 • opanujesz umiejętności związane z technologią i cyfryzacją,
 • wejdziesz do stale rozwijającej się branży IT,
 • zaczniesz stabilnie i godnie zarabiać za swoją pracę,
 • będziesz piąć się po kolejnych szczeblach kariery.

Ile kosztuje nauka programowania oraz IT?

Szkolenia dla programistów nie są tanie. Wiemy też, że za jakością naszych kursów programowania IT stoi cały zespół specjalistów, którzy miesiącami pracują nad stworzeniem materiałów spełniających oczekiwania pracodawców.

Zastanówmy się jednak, ile kosztuje nauka programowania oraz IT. Wszystko zależy, jaki sposób nauki wybierzesz. Możesz zdecydować się m.in. na:

 • studia wyższe – tutaj teoretycznie nie płacisz za same studia, ale w dużej mierze tracisz możliwość zarabiania przez minimum 5 lat;
 • self-learning – proste kursy do samodzielnej nauki potrafią kosztować zaledwie kilkaset złotych, ale musisz zrobić ich co najmniej kilka, żeby zdobyć jakąkolwiek podstawową wiedzę. Koszty wzrastają więc razem z każdym z nich;
 • intensywne kursy IT – kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy, trwają np. 9 miesięcy i od zera przygotowują Cię do pierwszej pracy, dzięki czemu inwestycja w nie szybko się zwraca.

Ważną kwestią przy porównywaniu kosztów nauki programowania i IT jest także kwestia certyfikatów. Co prawda w branży IT liczą się przede wszystkim Twoje umiejętności, warto mieć jednak jakiekolwiek potwierdzenie zdobytych kompetencji. Większość kursów self-learningowych Ci tego nie gwarantuje. Przemyśl więc swoją decyzję i wybierz takie szkolenie z programowania czy IT, które opiekuje się wszystkimi potrzebami.

zestawienie najpopularniejszych kursów Coders Lab

Bezpłatne kursy programowania i IT

Z punktu widzenia osoby, która dopiero zaczyna orientować się w świecie IT bezpłatne kursy mogą być kuszącym rozwiązaniem. Tak naprawdę są nim zaledwie w niewielkim stopniu.

Darmowe kursy programowania i IT:

 • odbywają się bez realnego wsparcia mentora,
 • cechują się niskim poziomem motywacji do ukończenia nauki,
 • zazwyczaj są w formie stałych nagrań i materiałów,
 • nie są potwierdzane żadnym certyfikatem.

Jeśli w tej chwili myślisz sobie: “Hej! Przecież Wy też macie darmowe kursy”, to… masz rację. Jednak Kurs z Podstaw HTML-a i CSS-a jest po prostu wprowadzeniem do większych partii materiału. Przerobienie go pozwala zorientować się – bez poświęcania na to nadmiaru czasu, pracy i pieniędzy – czy dana dziedzina IT w ogóle Cię interesuje.

Mają więc one głównie znaczenie dla Ciebie, nie dla pracodawcy. Podobnie jak większość darmowych kursów, które mogą uporządkować Twoją wiedzę, pod warunkiem, że jakąś już masz.

Szkoły programowania i szkoły IT

Tutaj mówimy o płatnych szkoleniach i kursach dla programistów oraz specjalistów IT. Nauka w szkole programowania i/lub IT zazwyczaj trwa kilka miesięcy – np. w trybie weekendowym, który łatwo połączysz z pracą oraz rodziną.

Co ważne, w szkole IT możesz zacząć od zera. Nie jest ważne, ile masz lat, jakie jest Twoje dotychczasowe wykształcenie czy doświadczenie. A dzięki temu, że uczą Cię praktycy, którzy na co dzień też zajmują się programowaniem, testowaniem czy analizą danych, masz okazję zadawać nurtujące Cię pytania. Oni powiedzą Ci także o tym, jak dalej kierować rozwojem swoich umiejętności oraz ścieżką kariery.

Przeczytaj także artykuł: Dlaczego ludzie chcą pracować w IT? Przekonują ich ciekawe projekty!

Tabela pokazująca sposoby finansowania w Coders Lab.

Jak sfinansować naukę programowania i IT?

Wiesz już, że inwestycja w szkołę i naukę programowania oraz IT nie tylko się opłaca, ale i może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie. Jak jednak zapłacić za kursy programistyczne?

W Coders Lab do wyboru masz możliwość finansowania kursów:

 • ze środków własnych,
 • w ratach 0%,
 • dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych (często informujemy o nich w naszym newsletterze!),
 • dzięki budżetom szkoleniowym w Twojej firmie.

Więcej szczegółów znajdziesz w informatorze o finansowaniu kursów w Coders Lab.

Pamiętaj też, że raz na jakiś czas zdarzają się promocje, dzięki którym na przykład możesz dostać więcej korzyści w niższej cenie. Dzięki temu finansowanie nauki programowania jeszcze lepiej wpisze się w Twój domowy budżet.


Czytaj podobne artykuły