Back to Top
trendy w branży IT na 2021 rok
Autor: Redakcja

TOP 5 – trendy w branży IT na 2021 rok

branża ittrendycyberbezpieczeństwosztuczna inteligencja

W obliczu pandemii koronawirusa świat został zmuszony do szybkiej adaptacji do nowej rzeczywistości. Niezbędne stało się wykorzystanie technologii cyfrowych, co umożliwiło firmom szybką zmianę modeli biznesowych oraz odegrało istotną rolę w przystosowaniu się do nowego sposobu pracy i komunikacji. Śmiało więc można stwierdzić, że rok 2020 zapisze się w historii jako okres wielkiego skoku transformacji cyfrowej, dlatego ważne jest, aby pamiętać o trendach technologicznych, które umocnią swoją rolę i zyskają na znaczeniu w nadchodzącym roku.

Poznaj 5 najważniejszych trendów, które według nas zawładną rynkiem IT w 2021.

 

Rozmowa z komputerem, czyli opanuj języki programowania

Języki programowania kształtują branżę IT od początku ery cyfryzacji. Społeczności programistów i deweloperów rosną w zaskakującym tempie, a wiedza o tym, które języki zyskują na popularności, może pomóc w ustaleniu priorytetu ich nauki i zaowocować szybszym rozwojem kariery w IT. Warto więc mieć świadomość, że rok 2021 będzie stać pod znakiem Pythona, jako najszybciej rozwijającego się języka programowania. Język Python ma szerokie zastosowanie, oferuje czysty i dobrze zorganizowany kod, łatwo integruje się z językami C i C++ oraz jest stosunkowo prosty w nauce. Można go zastosować w programowaniu stron internetowych i aplikacjach, serwerach sieciowych, czy też w uczeniu maszynowym. Przez lata stawał się również językiem przodującym w analizie danych i ich przetwarzaniu za pomocą technik eksploracji danych.

Na znaczeniu zyska również Golang (w skrócie “Go”), czyli język programowania opracowany przez Google, który jest obecnie jednym z najczęściej używanych języków w Dolinie Krzemowej. Dzięki Go łatwo jest tworzyć proste, niezawodne i wydajne oprogramowanie. Bez trudu obsługuje wielowątkowość i pozwala na współbieżne działanie procesów. Po jego sukcesie w kalifornijskich startupach można spodziewać się wzrostu jego popularność na całym globie.

Analiza danych potężnym źródłem wiedzy

Od początku pandemii wzrosło zapotrzebowanie na dokładne, błyskawicznie analizowane dane w czasie rzeczywistym. Prawidłowe gromadzenie, weryfikacja, ochrona i wykorzystanie danych są niezbędne dla każdej firmy, która opiera swoją strategię na bazie customer i employee experience. Przy ogromnych ilościach danych gromadzonych do przetworzenia spodziewany jest dynamiczny wzrost znaczenia Big Data w roku 2021. Przedsiębiorstwa coraz częściej polegają na tych rozwiązaniach, aby pozostać konkurencyjnym na rynku. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu zgromadzonych danych mogą podejmować lepsze decyzje w zakresie produktywności i satysfakcji klienta. Analityka danych odgrywa więc istotną rolę w branży IT i z pewnością będzie jednym z głównych trendów w 2021 roku.

Cyberbezpieczeństwo – remedium na hakerów

Bezpieczeństwo danych z pewnością nie jest nowinką technologiczną, ale biorąc pod uwagę mnogość zagrożeń, jest to dziedzina, która ewoluuje tak szybko, jak inne technologie. Pomimo trudności i cięć budżetowych, które nastąpiły w związku z pandemią COVID-19, wiele organizacji zwiększyło w tym roku wydatki na cyberbezpieczeństwo. Sytuacja ta została podyktowana faktem, iż wraz z popularyzacją pracy zdalnej, wzrosła liczba zagrożeń cybernetycznych. Organizacje zostały zmuszone do zaktualizowania swoich strategii cyberbezpieczeństwa, co wiąże się z koniecznością wzmocnienia sieci. Dopóki mamy hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie technologią, która będzie nieustannie rozwijana. Jako dowód na duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, jest stale rosnąca liczba miejsc pracy.

Cloud Computing zamiast bujania w obłokach

Cloud Computing odegrał kluczową rolę w funkcjonowaniu firm w okresie pracy zdalnej. W następnym roku będziemy świadkami, kiedy przejście na rozwiązania chmurowe nabierze tempa, tak więc nie można tego pominąć w zestawieniu trendów w branży IT. Coraz więcej firm lepiej zapoznaje się ze wdrażaniem modeli Cloud Computingu. Pandemia wzmocniła wśród nich przekonanie, o tym, jak ważne jest zapewnienie szybkiego dostępu do danych, bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy. Znacznie zmalało sceptyczne nastawienie do chmury, dotychczas wynikające z obawy o bezpieczeństwo danych i konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Zapewnienie zdolności adaptacji w przejściu na pracę zdalną spowodowało, że inżynierowie IT coraz częściej deklarują chęć zmniejszenia infrastruktury fizycznej na rzecz chmury obliczeniowej. Dowodem na to są szacunki firmy analitycznej Forrester, które przewidują, że globalne przychody z chmury wzrosną o 35% do 120 miliardów w 2021 roku.

Sztuczna Inteligencja to już nie tylko sci-fi

Sztuczna Inteligencja jest niewątpliwie jednym z głównych trendów rozwijanych w IT. W świetle postępującej pandemii COVID-19 stało się jasne, że samouczące się algorytmy i inteligentne maszyny odegrają ważną rolę w dalszej walce z tą epidemią, a także innymi wyzwaniami, z którymi możemy się zmierzyć w przyszłości. Powodem tego jest szerokie zastosowanie programów Sztucznej Inteligencji, takich jak rozpoznawanie mowy, rozpoznawanie wzorców, prognozowanie i diagnostyka. W kolejnym roku szczególnie zyska na znaczeniu, aby pomóc zinterpretować i zrozumieć otaczający nas świat. Ponadto, mając na uwadze, fakt, że 2021 będzie w Polsce rokiem wizjonera i futurysty Stanisława Lema, to tym bardziej nie można było pominąć Sztucznej Inteligencji w tym zestawieniu!

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce


Czytaj podobne artykuły