Back to Top
programowanie junior senior ścieżka kariery
Autor: Redakcja

Od Juniora do Seniora w IT

nauka itpraca w itprogramowanieszkoła it

IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Obecnie w Polsce pracuje około ćwierć miliona programistów (dane StackOverflow). Zapotrzebowanie rynku jest jednak dużo większe - oficjalne szacunki mówią o ok. 50 tys. brakujących specjalistach IT w Polsce.  Nikogo nie dziwi już zatem szybka droga do awansu na Seniora. W latach 90-tych zaczynający swoją karierę programista potrzebował aż 11 lat na zdobycie tytułu Seniora, obecnie czas ten skrócił się aż dwukrotnie.

Juniorze, czeka Cię ciągła nauka

Opanowanie podstaw programowania i zdobycie nowej pracy jako Junior to dopiero początek Twojej przygody w świecie IT. Przed Tobą jeszcze sporo nauki! Dobrego programistę cechuje przede wszystkim doświadczenie, które zdobył podczas pracy nad projektami w różnych zespołach. 

Praca w IT jest dla tych, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę i uczyć się nowych rzeczy. Wejście do świata IT to zdecydowanie się na lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie. Na czym powinien skupić się Junior, aby jak najszybciej i najefektywniej awansować na Seniora? 

Wykaż się inicjatywą i proaktywnością

Na tym etapie powinieneś przede wszystkim pracować nad własnymi projektami. Rekruterzy szukają programistów, którzy wykazują się pasją i mogą pochwalić się dodatkowymi osiągnięciami. Dobrze, jeśli stworzysz własną stronę internetową, pomożesz znajomym zoptymalizować sklep internetowy, będziesz zaangażowany w życie społeczności programistów itd. Dzięki takim projektom będziesz uczyć się w najlepszy sposób - poprzez praktykę. I właśnie takich juniorów chętnie zatrudniają firmy. 

Korzystaj z darmowych materiałów

W sieci jest mnóstwo materiałów, z których możesz uczyć się interesujących cię zagadnień. Jeśli pracujesz nad jakimś projektem i widzisz braki w swojej wiedzy - uzupełnij je! Korzystaj z materiałów w formie, dzięki której uczysz się najlepiej - filmy np. na YouTube, fora internetowe dla programistów, blogi, tutoriale czy książki. 

Na rynku jest również wiele kursów programistycznych dla osób, które znają podstawy i chcą podnieść swoje kompetencje z zakresu programowania. Jeśli do nauki potrzebujesz wsparcia grupy i mentora, będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Umiejętność samokształcenia jest w karierze programisty bardzo ważna. 

Angażuj się w relacje społeczności

Jako Junior będziesz wykonywać proste zadania pod okiem doświadczonych kolegów. Nie bój się ich zapytać o radę w kwestii problemu, który napotkałeś podczas swojej pracy nad projektem. To właśnie dzięki rozmowom z bardziej doświadczonymi osobami zdobywamy praktyczną wiedzę w łatwo przyswajalny sposób. Poświęć także swój czas na udział w branżowych konferencjach i meet’upach. To zdobywanie wiedzy praktycznie za darmo, ale także możliwość poznania nowych, często bardzo inspirujących osób. 

Świetnym sposobem na zdobycie nowych umiejętności jest również społeczność Open Source. Współtworząc otwarte programowanie poznajesz kod innych, uczysz się nowych rozwiązań, a także powiększasz i dywersyfikujesz swoje portfolio projektowe. Dla przyszłych pracodawców będzie to ważny punkt, ponieważ pracujesz nad rozwiązaniami, które generują zyski oraz dzielisz się swoją wiedzą. 

Przygotuj się na lifelong learning

Zaczynając naukę programowania, musisz być przygotowanym na ciągłe doszkalanie się. IT to niezwykle dynamiczna branża, w której musisz stale uzupełniać swoją wiedzę, aby być na bieżąco z nowymi technologiami i językami kodowania. Konsekwentna praktyka, szukanie nowych rozwiązań i ciągła nauka pozwoli Ci zdobyć cenne doświadczenie i tytuł Seniora. 

Chcesz podnieść swoje umiejętności i kompetencje? W Coders lab mamy kursy zarówno na stanowiska Juniorów, testerów oprogramowania, jak również kursy drugiego stopnia, które pomogą Ci poznać więcej z obszarów back-end, front-end, czy full-stack.


Czytaj podobne artykuły