Back to Top
reskilling praca w it
Autor: Redakcja

Czym się charakteryzuje reskilling

hr w itbranża itkompetencje przyszłości

W branży IT od lat panuje rynek pracownika, a znalezienie wartościowych specjalistów jest zazwyczaj długotrwałym i kosztownym procesem. Według globalnych danych TEKsystems, wydatki związane z pozyskaniem nowego pracownika na przestrzeni ostatnich lat wzrosły o 40%, a średni czas rekrutacji wynosi ponad 30 dni roboczych. Obecnie aż 30 proc. firm z branży technologicznej ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm szuka specjalistów zewnętrznie, korzystając z firm rekrutacyjnych lub angażując własnych HR-owców. Niestety nie zawsze przynosi to oczekiwany rezultaty, czego efektem często jest wielomiesięczne nieobsadzenie stanowisk. Według Bigram aż 86% badanych firm dostrzega niedobór kandydatów w obszarze IT.

 

Jak znaleźć specjalistów, których potrzebujesz?

Rozwiązaniem problemu znalezienia odpowiednich specjalistów i związanego z tym długiego procesu rekrutacyjnego może być rekrutacja wewnętrzna połączona ze szkoleniami - tzw. reskill lub upskill. Polega to na określeniu umiejętności potrzebnych w firmie w nadchodzących latach, a następnie porównanie ich z kompetencjami pracowników. Następnie ocenia się, jakich niezbędnych umiejętności brakuje pracownikom  i opracowuje programy szkoleniowe które mają uzupełnić luki. Warto obserwować swoich pracowników i wyłapywać tych, którzy przejawiają chęci na sprawdzenie się w bardziej technicznych zawodach, a my widzimy w nich potencjał. Dzięki temu rozwiążesz problem braku rezultatów w rekrutacji zewnętrznej - po prostu zamienisz talenty, które już masz, w te których potrzebujesz.

Jagoda Łuczak, HR Specialist w  Coders Lab zauważa: “Zwrócenie się z rekrutacją do wewnątrz firmy jest najtańszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem ich pozyskiwania. Nie musimy liczyć się z okresem wypowiedzenia pracownika i czekać na jego pojawienie się w firmie. Wewnętrzne rekrutacje są o tyle wygodnym rozwiązaniem, że nie musimy wdrażać pracownika w zasady panujące w firmie, przeprowadzać pełnego onboardingu. Pracownik awansowany wewnątrz firmy zna już branżę i jej realia. Jesteśmy też w stanie uniknąć sytuacji, w której dokonujemy błędu przy ocenie umiejętności miękkich kandydata z zewnątrz. Wiemy bowiem, z kim nasz obecny pracownik najlepiej się dogaduje, jaki ma styl pracy czy jak się komunikuje w zespole. Możemy z większym prawdopodobieństwem ocenić, czy dobrze wpasuje się do teamu.”

Sprawdź ofertę Edukacja dla Biznesu

Reskilling 

Według badania McKinsey Global Institute pt. „Jobs lost, jobs gained: Workforce transitions in a time of automation” aż 375 milionów pracowników (około 14% światowej siły roboczej) - może stać przed koniecznością zmiany zawodu z powodu digitalizacji, automatyzacji i postępu w rozwoju sztucznej inteligencji. Oznacza to, że firmy będą musiały zadbać o doszkalanie swoich pracowników. Z danych Eurostat wynika, iż Polska pozostaje w tyle w stosunku do Europy pod względem rozwoju osób dorosłych. Pierwsze miejsce należy do krajów skandynawskich i to od nich powinniśmy się uczyć, wprowadzając programy szkoleniowe i inwestując w pracowników, których już posiadamy.

Jakie korzyści daje nam reskilling?

Często reskilling i rekrutacja wewnętrzna to jedyny sposób by zatrzymać w firmie cennego, lecz znudzonego brakiem nowych wyzwań pracownika z długim stażem. Możliwe, że nasz sprzedawca czy marketingowiec świetnie radzi sobie w zarządzaniu projektami lub ma smykałkę do tworzenia stron internetowych. Dzięki szkoleniu czy krótkiemu kursowi może on podjąć pracę na nowym stanowisku, na które potrzebowaliśmy specjalisty. W wielu badaniach pracownicy wskazują możliwość rozwoju jako główny czynnik motywujący ich do pozostania w firmie.  

Oszczędzasz czas i pieniądze

Rekrutacje wewnętrzne są najszybszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania talentów. Nasz pracownik ma już odpowiedni know-how na temat naszej firmy i nie musimy przeprowadzać pełnego onboardingu, ponieważ zna już branżę i jej realia. Jesteśmy również w stanie lepiej ocenić umiejętności miękkie danej osoby i to czy wpasuje się do zespołu.  

Jak znaleźć pracownika z predyspozycjami do pracy w IT ?

Metod pomagających znaleźć takiego pracownika jest sporo. Możemy zaproponować pracownikom wykonanie testów kompetencyjnych lub dać im możliwość zrobienia kursu. Warto również prowadzić stałe rozmowy z liderami zespołów. W IT sprawdzą się osoby wykazujące chęć nauki, które są ciekawe nowinek technologicznych. Przyda się również umiejętność rozwiązywania problemów oraz logicznego myślenia. Wszystko zależne jest od projektu/zadania, do którego chcemy zrekrutować pracownika.  

Rekrutacja wewnętrzna, wsparta systemem szkoleń może być świetnym sposobem na przeciwdziałanie skutkom deficytu na rynku pracy, a także elementem budowania pozytywnego wizerunku firmy - wśród obecnych, jak i przyszłych pracowników.


Czytaj podobne artykuły