Back to Top
Autor: Redakcja

Czy Chat GPT jest w stanie zastąpić człowieka?

cyberbezpieczeństwotrendysztuczna inteligencjabranża it

Internet zalała fala informacji o sztucznej inteligencji (AI) – temat przyszłości, który właśnie zdominował media. Obecnie najpopularniejszy model językowy to Chat GPT. To najnowsze oprogramowanie laboratorium OpenAI. Swoim stylem wypowiedzi jest bardzo zbliżony do mowy człowieka. Obecność Chatu GPT rodzi wiele pytań – bardzo często podnoszona jest bowiem kwestia, czy AI zastąpi programistów. Dziś wspólnie pochylimy się właśnie nad tym tematem. Odpowiemy sobie również na różne pytania. Jak działa Chat GPT? Jak wejść i korzystać z tego modelu językowego? Zapraszamy!

Chat GPT – co to jest?

Chat GPT to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Oparty został na modelu językowym GPT (Generative Pretrained Transformer). Jego stwórcą jest OpenAI – organizacja badawcza non-profit, zajmującą się właśnie sztuczną inteligencją. Została założona w grudniu 2015 roku. Wśród jej inwestorów jest między innymi Elon Musk i Sam Altman.

Wróćmy jednak do najbardziej interesującego nas dziś tematu. Głównym zadaniem Chatu GPT jest generowanie tekstu w formie rozmowy. Można go używać do prowadzenia konwersacji na różne tematy, odpowiadania na pytania, tworzenia tekstu na podstawie podanego tematu, a nawet pomocy w nauce.

Chat GPT został wytrenowany na dużym zestawie danych tekstowych, takich jak strony internetowe czy książki. Dzięki temu nauczył się przewidywać, jaki tekst może następować po danym fragmencie. Na przykład, jeśli podasz mu zdanie lub fragment rozmowy, Chat GPT spróbuje wygenerować odpowiedź lub kontynuację tekstu.

Czy Chat GPT jest po polsku?

Mamy dla Ciebie świetną wiadomość! ChatGPT został wytrenowany na wielu językach, w tym właśnie na polskim. Oznacza to, że jest w stanie generować teksty w naszej rodzimej mowie. Dzięki temu korzystanie z niego jest jeszcze bardziej intuicyjne. Warto jednak zauważyć, że jakość tekstów generowanych w języku polskim może nieco różnić się od tych w angielskim. Mimo to model wciąż dostarcza naprawdę sensowne i użyteczne odpowiedzi na pytania zadane po polsku. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestie związane z poprawną ortografią czy interpunkcją, ponieważ popełnia on niekiedy błędy.

Co potrafi Chat GPT?

 • Generowanie tekstu – Chat GPT potrafi generować tekst na podstawie podanego tematu lub kontekstu. Na przykład tworzy artykuły czy inne formy pisemnej komunikacji. Stwarza to naprawdę wiele możliwości!
 • Prowadzenie konwersacji – jest to bardzo ciekawy aspekt Chatu GPT, ponieważ przeprowadzanie stosunkowo sensownych (choć nie zawsze doskonałych) rozmów na różne tematy to także jedno z jego wielu zastosowań. Może on z powodzeniem odpowiadać na pytania, udzielać rad czy po prostu prowadzić z użytkownikiem dialog dotyczący konkretnego zagadnienia.
 • Tłumaczenie tekstów – choć nie jest to jego główne zastosowanie, warto wiedzieć, że Chat GPT daje i taką możliwość. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że tłumaczenie nie zawsze jest tak precyzyjnie dopracowane, jak specjalistyczne narzędzia do tłumaczenia online, czy też i wyspecjalizowani tłumacze. Ma on ograniczoną zdolność w tym zakresie.
 • Uczenie się i nauczanie – jak powszechnie wiadomo, Czat GPT potrafi przetwarzać naprawdę ogromne ilości informacji. Dzięki temu może pomagać w nauce z wielu dziedzin. Zawsze warto jednak zachować ostrożność i weryfikować podane przez niego informacje – zwłaszcza kiedy dotyczą bardzo konkretnego tematu.
 • Ponadto ChatGPT potrafi tworzyć kreatywne teksty, takie jak opowiadania, dialogi, scenariusze, wiersze i inne formy literackie.

To, co od razu nasuwa się uważnemu czytelnikowi to fakt, że pomimo tych zdolności, Chat GPT ma swoje ograniczenia. Nie jest świadomy, ponadto nie ma własnych uczuć, przekonań ani doświadczeń. Jego odpowiedzi są generowane na podstawie surowych danych. To przecież właśnie na nich został wytrenowany, a nie na podstawie rzeczywistego zrozumienia świata – nie postrzega go tak, jak ludzie.

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce

Chat GPT – login i rejestracja

Zakładanie konta na Chat GPT jest procesem, który wymaga kilku prostych kroków. Oto one!

 • Odwiedź stronę główną OpenAI.
 • Jeśli jesteś na niej pierwszy raz, kliknij przycisk „Sign Up”, czyli zarejestruj się – możesz zrobić to za pomocą konta Google, Microsoft, Apple lub po prostu adresu e-mail.
 • W sytuacji, kiedy wybrałeś ostatnią z podanych w powyższym punkcie opcji, zostaniesz poproszony o ustawienie hasła. Musi ono zawierać co najmniej 8 znaków.
 • Następnie zostaniesz poproszony o weryfikację swojego konta za pomocą linku wysłanego na Twój adres e-mail.
 • Teraz właśnie czeka Cię potwierdzenie tego, że jesteś człowiekiem. Jest to tak zwane okienko CAPTCHA, w którym znajdują się obrazki z konkretnymi elementami. Będziesz musiał wykonać polecenie i zaznaczyć konkretne kafelki.
 • Jeśli przeszedłeś test pozytywnie – to wszystko! Możesz korzystać z Chatu GPT.

Chat GPT bez logowania – czy to możliwe?

Niestety, ale korzystanie z Chat GPT nie będzie możliwe bez zalogowania. W celu dostarczenia spersonalizowanej i bezpiecznej usługi konieczne jest utworzenie konta. Dzięki temu można również śledzić i zarządzać interakcjami. Należy więc wykonać wspomniane wyżej czynności, by moc korzystać z pomocy sztucznej inteligencji. Na szczęście, nie są one skomplikowane!

Jak korzystać z Chatu GPT?

Korzystanie z Chatu GPT jest intuicyjne i proste. Jesteśmy całkowicie pewni, że poradzi sobie z nim niemal każdy, kto korzysta ze smartfonu, komputera i internetu. Należy bowiem wykonać poniższe kroki.

 1. Wybierz model – na początku w interfejsie użytkownika dostępna jest możliwość wyboru modelu, który Cię interesuje, czyli GPT-3.5 lub GPT-4 – nieco więcej na ich temat dowiesz się już za moment. Wybór ten można dokonać za pomocą przełącznika lub rozwijanego menu.
 2. Wprowadź tekst – w polu tekstowym wpisz pytanie, polecenie lub inny tekst, który chcesz przekazać modelowi. Może to być zapytanie o konkretne informacje, prośba o wygenerowanie pewnego rodzaju tekstu czy nawet rozpoczęcie rozmowy na dany temat.
 3. Wygeneruj odpowiedź – po wprowadzeniu tekstu, aby wysłać tekst do modelu, naciśnij na klawiaturze „Enter” lub kliknij odpowiedni przycisk. Model przetworzy wprowadzony tekst i wygeneruje odpowiedź, którą zobaczysz w oknie rozmowy.
 4. Generuj ponownie – jeśli nie jesteś zadowolony z uzyskanej odpowiedzi, możesz poprosić model o wygenerowanie nowej, dokładnie na to samo pytanie. Dzięki temu, że Chat GPT ma taką możliwość, cały proces korzystania z niego jest znacznie usprawniony.

Chat GPT-3 vs. 4

Właściwa nazwa GPT-3 to z języka angielskiego Generative Pre-trained Transformer 3. Można to przetłumaczyć jako generatywny wstępnie wytrenowany transformator. Jest to system, który rozwija i rozszerza tekst, bazując na dostarczonych mu wskazówkach. Wszystko to odbywa się automatycznie.

GPT-3 to więc model autoregresyjny, czyli taki, który doskonali się bez udziału człowieka. Oznacza to, że skanuje duże zasoby danych, aby znaleźć odpowiedzi, które najbardziej pasują do postawionych pytań. Można więc stwierdzić, że ma lepsze zdolności czytania ze zrozumieniem w porównaniu do innych programów opartych na podobnej technologii.

Chat GPT-4

Z kolei GPT-4 to ewolucja modelu języka naturalnego stworzonego przez OpenAI. Jest ona specjalnie zaprojektowana do prowadzenia rozmów z użytkownikami na różne tematy w sposób interaktywny i angażujący.

GPT-4 jest prawdopodobnie większy i potężniejszy niż GPT-3. Zostały polepszone także jego umiejętności lingwistyczne oraz odpowiada trafniej na nieco bardziej skomplikowane zapytania – wszystko dlatego, że sztuczna inteligencja cały czas jest w fazie rozwoju.

ChatGPT – jak używać go w wersji 4?

Warto wspomnieć, że chat OpenAI GPT 4 nie jest darmowy. Jeśli pragniesz uzyskać dostęp do tego bardziej zaawansowanego modelu języka, musisz wykupić subskrypcję. Obecnie miesięczna opłata za subskrypcję wynosi 24,60 USD (zawierając już VAT).

Jednak to niestety nie wszystko. Mimo że dokonałeś opłaty, istnieją tutaj pewne ograniczenia. Użytkownicy mogą wysłać tylko 25 zapytań na 3 godziny. Prawdopodobnie jest to wprowadzone po to, aby zapewnić stabilność systemu i równy dostęp do usługi dla wszystkich subskrybentów.

Jak korzystać z Chat GPT 4, a jak z 3.5?

Korzystanie z Chat GPT-3.5 i Chat GPT-4 jest bardzo podobne. Na początku, w interfejsie użytkownika, wybiera się konkretny model, który Cię interesuje – czy to GPT-3.5, czy GPT-4. Wyboru tego można dokonać za pomocą przełącznika umieszczonego na górze strony.

Następnie, wpisujesz swoje pytanie, polecenie lub inny tekst, który chcesz modelowi przekazać, do tekstowego u dołu strony. Po wprowadzeniu zapytania naciśnij „Enter” lub kliknij odpowiedni przycisk, aby wysłać tekst do modelu.

Model następnie przetworzy wprowadzony tekst i wygeneruje odpowiedź. Po chwili zobaczysz ją w oknie rozmowy. Proces generowania odpowiedzi może zająć kilka sekund, w zależności od złożoności pytania i obciążenia systemu.

Zalety i wady wykorzystania sztucznej inteligencji

Od momentu udostępnienia Chatu GPT szerszemu gronu odbiorców, konto założyło tam ponad milion użytkowników. Dlaczego Chat tak nagle stał się popularny? Jedną z jego nowych osiągnięć jest prowadzenie konwersacji zbliżonej do dialogu, z użyciem stosunkowo naturalnych zwrotów. Chat składa pełne zdania, odpowiada w kilku wątkach, a jego myśli nie są urwane. Dostarcza informacji na przeróżne tematy: gotowanie, instrukcje, przykłady programowania czy pisanie bajek. To wszystko za sprawą treningów z ludzką mową.

Jego zaletą jest również to, że odpowiada dynamicznie – zaprogramowano go tak, by wykorzystać algorytm do uzyskania pełnej odpowiedzi, a nie dopytywać użytkownika w celu szerszej analizy. Poprzednie aplikacje oparte na GPT-3 były stworzone tak, by to użytkownik wywołał interakcje, a obecny Chat GPT-4 sam te interakcje wywołuje.

Jak nietrudno się domyślić, nie jest to narzędzie pozbawione wad. Media społecznościowe zostały zasypane screenshotami z najciekawszych, najbardziej niezwykłych, czy najbardziej problematycznych interakcji z AI. Do tej pory większość osób wykorzystuje Chat GPT, by kogoś rozbawić, zaspokoić ciekawość czy podzielić się niespotykaną, kreatywną historią.

Czy AI zastąpi programistów?

Wielu zgodzi się, że Chat GPT dostarcza bardziej precyzyjnie spersonalizowanej wiedzy niż inne narzędzia posługujące się pracą sztucznych inteligencji. Jednak nie należy jej w 100% ufać. Użytkownicy wyłapali już kilka krytycznych błędów w działaniu Chatu GPT. Oto kilka z nich:

 • Chat GPT nie podaje źródła swoich informacji.
 • Trudniej od Chatu GPT otrzymać odpowiedź na skomplikowane pytanie. Wszystko dlatego, że generuje on znacznie bardziej precyzyjne teksty, gdy pytania są proste – na przykład, kiedy ktoś znany się urodził.
 • Często odpowiada błędnie. Co ciekawe popularne forum dla programistów Stack Overflow zablokowało tymczasowo możliwość korzystania z odpowiedzi generowanych przez Chat GPT. Skąd taka decyzja? Otóż wszystko ze względu na generowanie nieprawidłowych kodów.
 • Chat GPT z kolei jest całkiem dobry w kodowaniu, ale popełnia błędy obliczeniowe. Co ciekawe na ten moment nie radzi sobie na przykład z podstawowymi problemami algebry.
 • Poza tym wymaga on znacznej ilości mocy obliczeniowej do uruchomienia, co może utrudnić jego wdrożenie w niektórych środowiskach.
 • Co jest ważne dla niektórych, Chat GPT nie ma dostępu do aktualnych informacji znajdujących się w sieci – wszelkie dane, którymi się posługuje, zostały zaktualizowane ostatni raz we wrześniu 2021 roku. Bywa więc on niekiedy ograniczony, zwłaszcza jeśli zależy Ci na bieżących wiadomościach. Zawsze należy mieć to na uwadze.

Należy jednak zaznaczyć, że w obliczu różnych zadań, które mu zlecono, większość z nich realizuje. Jest na pewno pomocny w pytaniach dotyczących nauki. Potrafi wesprzeć początkującego programistę w napisaniu prostego kodu.

Chat GPT – jak korzystać z niego w branży IT?

Im bardziej zaawansowana jest sztuczna inteligencja, tym bardziej ta ludzka będzie się wydawać ograniczona. Mimo wszystko uspokajamy – Chat GPT nie osiągnął aż tak wysokiego poziomu. Podczas generowania swoich odpowiedzi podkreśla, że nie jest człowiekiem i nie ma myśli, uczuć ani emocji. Mówi wprost: „[...] Nie mam fizycznej formy ani świadomości [...] Moja wiedza jest ograniczona do tekstu, na którym zostałem wytrenowany… Jestem tutaj, aby pomóc w jak najlepszy sposób, więc jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać”.

Nie jest więc w stanie wyręczyć kogoś w pełnieniu obowiązków zawodowych, a jest tylko i aż inteligentnym asystentem. Wykorzystywanie jego podpowiedzi bez zrozumienia generowanego kodu nie sprawi, że można zostać programistą. Oznacza to, że nie zastąpi człowieka, a pomoże mu ulepszyć program, aplikację czy wyłapywać błędy szybciej, niż było to do tej pory możliwe. Właśnie w taki sposób powinni korzystać z niego specjaliści – jako narzędzie z ograniczonym zaufaniem do wspierania niektórych zadań.

Chat GPT – przyszłość w branży programistycznej

Co stanie się za kilka lat? Czy Chat GPT będzie miał negatywny wpływ na programistów i inne osoby z pokrewnej branży? Niestety, na te pytania nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Aktualnie najpopularniejsze jest przekonanie, że Chat GPT po swojej pierwszej fali mógł wydawać się potencjalnym zagrożeniem. Przecież jest to technologia, która potrafi generować kod na podstawie podanych instrukcji.

Jednakże warto zauważyć, że pomimo swojej zaawansowanej technologii, Chat GPT nie jest w stanie zastąpić ludzkiego programisty. Dlaczego? Tak jak już dziś wspomnieliśmy, należy rozumieć to, co się generuje. Programowanie to nie tylko pisanie kodu. To również rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie i zdolność do nauki nowych technologii. Chat GPT, choć imponujący, nie jest w stanie naśladować tych ludzkich cech – przynajmniej na ten momen.

Jaka więc będzie przyszłość programowania, biorąc pod uwagę rozwijający się Chat GPT? Nie można przecież pominąć faktu, że technologia ta przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, umożliwia automatyzację wielu procesów, które do tej pory wymagały ręcznej interwencji programistów. Dzięki temu łatwiejsze jest skupienie się na bardziej skomplikowanych zadaniach, wymagających kreatywnego myślenia i innowacyjnych rozwiązań.

Pojawiają się głośne głosy, że Chat GPT nie zastąpi programistów w pełni – a przynajmniej nie nastąpi to tak szybko. Mimo iż jest to narzędzie o ogromnym potencjale, to jednak nie jest w stanie zrozumieć kontekstu czy dostosować się do zmieniających się wymagań projektu w taki sposób, jak człowiek. Na ten moment nie warto więc postrzegać GPT jako zagrożenia dla swojej kariery, wręcz przeciwnie – dobrze jest postrzegać go jako swojego pomocnika i korzystać z niego na swoją korzyść.

Sztuczna inteligencja – Chat GPT a inne branże

Jak się okazuje, nie tylko branża IT została dotknięta zmianami związanymi z dość szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. Sektorów, które obawiają się wpływu Chatu GPT czy też tych uczących się korzystać z niego w racjonalny oraz funkcjonalny sposób, jest naprawdę wiele.

Chat GPT jest niezwykle przydatny w branży e-commerce. Umożliwia automatyzację obsługi klienta, co przekłada się na większą efektywność i oszczędność czasu. W teorii dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach, podczas gdy chat OpenAI zajmuje się rutynowymi zapytaniami. Wśród zalet tego rozwiązania warto wymienić również dostępność 24/7, co jest szczególnie istotne w globalnym handlu elektronicznym.

Jednakże, zastosowanie Chatu GPT w e-commerce nie jest pozbawione wad. Choć technologia ta jest coraz bardziej zaawansowana, nadal dochodzi do błędów. Tak jak w branży programistycznej, Chat GPT może po prostu nie zrozumieć skomplikowanych zapytań lub odpowiedzieć na nie w błędy sposób. Ponadto niektórzy klienci po prostu preferują kontakt z prawdziwym człowiekiem, a nie maszyną – to także należy zrozumieć, ponieważ tak szybki postęp technologiczny niekiedy przytłacza. W praktyce wiec istnieje pewna grupa konsumentów, będących zwolennikiem tradycyjnej formy komunikacji.

Sztuczna inteligencja GPT – jak używać jej świadomie w edukacji?

Wykorzystanie Chatu GPT w sektorze edukacyjnym otwiera nowe możliwości dla nauczycieli i uczniów. Dzięki temu narzędziu proces nauczania niekiedy staje się bardziej interaktywny i angażujący. Pedagodzy mogą korzystać z Chatu GPT do tworzenia interaktywnych lekcji, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć materiał. Ponadto Chat GPT może służyć jako platforma do zadawania pytań i otrzymywania natychmiastowych odpowiedzi, co znacznie przyspieszy proces nauki.

W teorii uczniowie mogą korzystać z Chatu GPT do nauki na własną rękę. Dzięki możliwości zadawania pytań i otrzymywania natychmiastowych odpowiedzi będą oni eksplorować różne tematy i zdobywać wiedzę w swoim tempie. To narzędzie może również pomóc uczniom w nauce języków obcych, ponieważ Chat GPT jest w stanie prowadzić rozmowy w różnych językach.

Jednakże zagrożenia rodzi tutaj bardzo powszechna dostępność i łatwość w obsłudze. Wykonanie z jego pomocą pracy domowej jest bardzo kuszące dla wielu uczniów. Nauczyciele stają przed dużym wyzwaniem, ponieważ rozważne i świadome korzystanie z Chatu GPT to umiejętności, której dzieci i młodzież będą musieli się nauczyć. Należy szukać sposobu wsparcia ich procesu kształcenia się przez sztuczną inteligencję, a nie zastępowanie i „wyręczanie” ich z analitycznego czy kreatywnego myślenia.

Chat GPT ma więc bardzo duży potencjał do wykorzystania w sektorze edukacyjnym. Może on przyczynić się do poprawy jakości procesu nauczania i uczenia się, a także do zwiększenia zaangażowania uczniów. Jednakże, jak każde narzędzie, Chat GPT powinien być stosowany z rozwagą, z uwzględnieniem jego potencjalnych ograniczeń i wyzwań.

Chat GPT – jak używać w branży usługowej?

W branży usługowej Chat GPT także staje się funkcjonalnym narzędziem. Dzięki swoim zaawansowanym możliwościom – tak samo, jak w e-commerce – niekiedy pozwala na automatyzację wielu procesów, które wcześniej wymagały zaangażowania człowieka. Na przykład może być on wykorzystany do obsługi klienta, zarządzania rezerwacjami czy udzielania odpowiedzi na często zadawane pytania. Wszystko to przekłada się na znaczne oszczędności czasu i zasobów.

Wprowadzenie Chatu GPT do branży usługowej może przynieść wiele korzyści. Poza oczywistymi oszczędnościami niekiedy poprawi się jakość obsługi klienta – ponieważ precyzyjne odpowiedzi na ich pytania pojawią się błyskawicznie. Nie należy jednak zapominać o jego niedoskonałościach. Nad pracą chatbota powinien zawsze czuwać człowiek, by klient czuł się dobrze obsłużony.

FAQ:

1. Jakie są główne zastosowania Chatu GPT?

GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi generować tekst, prowadzić konwersacje na różne tematy, tłumaczyć, pomagać w nauce, a także tworzyć kreatywne teksty. Mimo to ma swoje ograniczenia – nie jest świadomy, nie ma uczuć czy przekonań, a jego odpowiedzi są generowane na podstawie danych, a nie rzeczywistego zrozumienia świata.

2. Chat GPT – jak włączyć tego chatbota?

Włączysz go bardzo łatwo – intuicyjność to coś, co wyróżnia Chat GPT. Logowanie i rejestracja jest możliwa na stronie OpenAI za pomocą konta Google, Microsoft, Apple lub po prostu adresu e-mail. Będziesz poproszony o ustawienie hasła, weryfikację konta przez link wysłany na Twój adres e-mail i potwierdzenie, że jesteś człowiekiem.

3. Chat GPT po polsku – czy jest możliwe korzystanie z niego w naszym języku?

Tak – dostępny jest ChatGPT po polsku. Oczywiście należy mieć jednak na uwadze generowane przez niego treści i sprawdzać je pod kątem interpunkcji oraz ortografii.

4. Chat GPT-4 – co to jest?

Chat GPT-4 to wyewoluowany model języka naturalnego od OpenAI, zaprojektowany do prowadzenia rozmów z użytkownikami na różne tematy. Jest prawdopodobnie większy i potężniejszy od GPT-3 – umożliwia generowanie bardziej złożonych odpowiedzi. Korzystanie z niego wymaga subskrypcji, a użytkownicy mogą wysłać ograniczoną liczbę zapytań na 3 godziny.

5. Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Sztuczna inteligencja, taka jak Chat GPT, pomimo zaawansowania, na ten moment nie zastąpi programistów. AI może generować kod, ale często popełnia błędy i nie radzi sobie z zadaniami złożonymi. Programowanie to też rozwiązywanie problemów. Chat GPT jest jedynie pomocnym narzędziem i nie zastąpi specjalistycznej wiedzy.

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce


Czytaj podobne artykuły