Back to Top
Autor: Redakcja

10-lecie Coders Lab: Od idei do międzynarodowego sukcesu test

coders labaktualności

Już od 10 lat Coders Lab pomaga w sięganiu po lepszą przyszłość zawodową oraz podnoszeniu kompetencji z zakresu IT. Dzisiaj, dzieląc się najważniejszymi wydarzeniami z naszej historii (a było ich tak wiele!), chcemy z Wami szczególnie uczcić tę minioną dekadę.

Patrząc wstecz wyraźnie widać, że od momentu zorganizowania przez Coders Lab pierwszego bootcampu w Polsce, oferta kursów IT stała się niezwykle bogata, praktyczna i dostosowana do potrzeb rynku pracy. Rocznie powstaje kilkanaście firm oferujących szkolenia z zakresu programowania, testowania czy analizy danych. Warto podkreślić, iż ten lawinowy rozwój nie byłby możliwy bez potencjału wielu utalentowanych osób, które zdecydowały się na zdobycie cyfrowych kompetencji, a więc tysięcy studentów kierunków technicznych, samouków oraz osób, które jako metodę nauki wybrały bootcamp. Coders Lab wykształcił aż 12 000 specjalistów i specjalistek rynku pracy związanego z IT, którzy osiągają sukcesy na polu zawodowym i są naszym powodem do dumy.

Pionier na rynku

Może zabrzmi to górnolotnie, ale Coders Lab powstało z pasji do nowoczesnej edukacji. Widząc rozdźwięk między potrzebami rynku pracy a zbyt teoretycznymi i przestarzałymi treściami wykładanymi na technicznych uczelniach wyższych, Marcin Tchórzewski, absolwent i doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wraz bratem Jackiem Tchórzewskim, programistą oraz absolwentem informatyki na Politechnice Warszawskiej, na wzór bootcampów prowadzony w Stanach Zjednoczonych, postanowili założyć pierwszą szkołę programowania w Polsce. Było to moment, kiedy media coraz częściej przedstawiały analizy dotyczące rynku pracy jasno wskazujące na niedobór programistów w najbliższych latach, co było dodatkowym czynnikiem przemawiającym za koniecznością stworzenia nowoczesnego i egalitarnego systemu szkoleń IT. Jednocześnie, rynek startupów właśnie zaczynał dojrzewać i zdobywać uwagę inwestorów z Doliny Krzemowej. Nie było więc tajemnicą, że zapotrzebowanie na programistów będzie rosło.

Pierwszy bootcamp zorganizowany przez Coders Lab w Warszawie przygotowywał do zawodu juniora-programisty w języku Ruby on Rails. Wybór języka programowania nie był przypadkowy — Ruby on Rails miało zbudowaną wokół siebie silną społeczność użytkowników (np. Warsaw Ruby Users Group). Silna społeczność pozwoliła zaangażować w projekt wielu doświadczonych programistów jako Wykładowców. Wśród osób związanych z branżą digitalową na popularności zyskiwały książki i artykuły amerykańskiej firmy 37signals (https://37signals.com), która wytworzyła język Ruby on Rails oraz kilka innych popularnych rozwiązań.

Taki był początek. Przez te 10 lat pasja Marcina i Jacka była motorem napędowym dla branży IT i właściwego dla niej rynku pracy. I to dzięki tej pasji i zaangażowaniu, Coders Lab jest dzisiaj jednym z wiodących graczy na polskim rynku edukacji IT oraz istotnym podmiotem na scenie międzynarodowej. Mówimy o tym z dumą! :)

O czym możecie nie wiedzieć, czyli ciekawe fakty o Coders Lab

 • Kursy Coders Lab ukończyło już 12 000 osób. To tyle, ile stanowi populacja miasta Koluszki lub Rabki-Zdrój :)
 • Nasz najstarszy Kursant miał 63 lata, a najmłodszy 16.
 • Coders Lab może się poszczycić wieloma znamienitymi Absolwentami, dla których kurs był początkiem nowej przygody zawodowej, i są to m.in.
  • Piotr Zientara — uczestnik pierwszego kursu w Coders Lab, założyciel WarsawJS — społeczności profesjonalistów i entuzjastów JavaScript, aktualnie CEO software house
  • Joanna Otmianowska — blogerka promująca pracę w IT, założycielka społeczności motywacyjnej “Programuj, Dziewczyno!” zrzeszającej 32 000 użytkowniczek i użytkowników, swoje doświadczenie budowała m.in w OLX Group
  • Jakub Korczak — pasjonat programowania, przez kilka lat na stanowisku Software Developera pracował dla IMB, dzisiaj pełni rolę Wykładowcy i Mentora Coders Lab i wspiera naszych Kursantów w nauce programowania języka Java Script
  • Amanda Waliszewska — freelancerka, zajmuje się tworzeniem aplikacji dla klientów w Stockholmie, Londynie i Nowym Jorku, tutaj wideo z historią Amandy
 • W pierwszym kursie Coders Lab uczestniczyli sami mężczyźni. Odsetek kobiet na naszych kursach jednak stale rośnie - w tym roku udział kobiet wynosi już 38% i jest wyższy o 4 p.p. od roku poprzedniego.
 • Naszymi Kursantami byli m.in.: grabarz, hodowca strusi z Australii, modelka, makler giełdowy, DJ weselny, śpiewak operowy, kurier, ratownik medyczny, ksiądz. Robi wrażenie, prawda?
 • Mamy także na koncie małżeństwa Kursantów z tej samej grupy szkoleniowej, oto historia jednego z nich
 • Aż 30 Absolwentów naszych kursów wróciło do nas w roli Wykładowców i Mentorów.
 • W ciągu ostatnich 7 lat 15 pracowników Coders Lab pracujących m.in. w dziale marketingu, HRu i sprzedaży po zakończeniu naszych kursów związało swoją przyszłość zawodową z IT - dzisiaj z zapałem programują i testują.
 • W 2020 pobiliśmy rekord prędkości - w związku z Covid19 w 48h(!) przestawiliśmy Coders Lab z nauczania stacjonarnego na nauczanie on-line. Zmiana ta objęła ponad 30 różnych kursów, w tym prawie 600 Kursantów.
 • W swoim portfolio posiadamy już 25 kursów, z czego aż 8 kursów powstało tylko w ostatnich dwóch latach.
 • W ciągu ostatnich dwóch lat do portfolio naszych produktów szkoleniowych doskonalących w zakresie programowania i testowania, dodaliśmy kursy z zakresu analizy danych, digital marketingu, project managementu oraz - kultową już - Sztuczną Inteligencję (AI).

Nasza misja społeczna

W 2017 roku Marcin Tchórzewski podjął kolejny znaczący krok w kierunku wspierania edukacji informatycznej w Polsce i założył Fundację "Możesz ITy." W jej głównych założeniach leży promowanie nauki programowania oraz wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej w zdobywaniu zawodów IT.

W latach 2018-2020 nasza Fundacja pomogła 53 wychowankom domów dziecka, organizując dla nich darmowe kursy IT. Partnerzy Fundacji ufundowali dla nich ponadto stypendia, sprzęt komputerowy, zorganizowali warsztaty rozwijające umiejętności miękkie, a część z wychowanków miała możliwość wzięcia udziału w stażach w firmach partnerskich.

Oto historia 19-letniego Piotrka, jednego z podopiecznych Fundacji “Możesz ITy” (uwaga! możliwe spore wzruszenie!):

Coders Lab działa poza Polską

Rok 2018 przyniósł istotne zmiany, czyli dołączenie największego rekrutacyjnego portalu ogłoszeniowego Pracuj.pl jako inwestora strategicznego Coders Lab oraz rebranding naszej szkoły na "Coders Lab Szkoła IT". To umożliwiło jeszcze szybszy rozwój i ekspansję zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

W latach 2017-2018 otworzyliśmy oddziały w wielu polskich miastach, a w 2019 roku powstał pierwszy zagraniczny oddział w Rumunii. Rozpoczęliśmy także ekspansję za granicą w modelu franczyzy, otwierając placówki w krajach takich jak Austria, Czechy, Kosowo, Serbia, Słowacja i Słowenia. Obecnie Coders Lab kontynuuje działania na arenie międzynarodowej, z planami dalszej ekspansji, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nasze partnerstwa

Te 10 lat obfituje w wiele partnerstw z firmami, które zaufały Coders Lab i razem z nami zrealizowały projekty reskillingowe i upskillingowe dla swoich pracowników. To tylko kilka z nich:

Inne sukcesy Coders Lab

W ciągu pierwszych lat naszej działalności zdobyliśmy szerokie uznanie wśród rozwijającej się społeczności startupowej. Coders Lab stało się znane jako instytucja, która przyczynia się do kształcenia przyszłych specjalistów rynku IT. Potwierdziły to prestiżowe osiągnięcia w świecie startupów. Oto lista tych prestiżowych nagród i wyróżnień:

 • 2013: Zwycięstwo w konkursie "SpeedUp Your Startup, Młodzi Innowacyjni" - To było nasze pierwsze osiągnięcie, które wyznaczyło początek naszej ekscytującej podróży edukacyjnej.
 • 2014: Wyróżnienie w konkursie "Młody Przedsiębiorca Roku" dla Marcina Tchórzewskiego — Ta nagroda była wyrazem uznania dla naszego założyciela i dowodem na jego wyjątkową wizję i przywództwo.
 • 2017: wyróżnienie w rankingu "50 Kreatywnych według BRIEF" dla Jacka i Marcina Tchórzewskich — potwierdzili nasze innowacyjne podejście do edukacji IT.
 • 2017: Rządowe wyróżnienie dopisaniem do Listy 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce.
 • 2018: Tytuł "Founder of The Year" w ramach "Central European Startup Awards" dla Marcina Tchórzewskiego — Ta prestiżowa nagroda była dowodem na naszą ciągłą determinację i zaangażowanie w rozwijanie edukacji IT.
 • 2018: Nagroda "Auler" dla Coders Lab za "za skuteczne połączenie misji edukacyjnej z biznesem i za dostarczenie nowych twarzy do branży trawionej problemami z rekrutacją" - To wyróżnienie potwierdziło naszą zdolność do łączenia celów edukacyjnych z praktycznymi wynikami i wsparciem dla przyszłych specjalistów IT.

To dopiero początek!

Jedną z wartości, którą wybraliśmy w Coders Lab jako tę, która najlepiej nas opisuje i determinuje nasze decyzje biznesowe jest "jakość", w tym jakość naszych kursów. Nieustannie więc udoskonalamy nasze produkty, stale badamy i odpowiadamy na potrzeby rynku pracy — będziemy to robić przez kolejne 10 lat :)

Dzisiaj, chcielibyśmy podziękować naszym Kursantom, Absolwentom, Wykładowcom i Partnerom za te niezwykłe 10 lat — bez Was, nie mielibyśmy szansy realizować misji wpływania na rozwój rynku edukacyjnego w Polsce. Dziękujemy!

Nasza historia to inspirujący przykład, jak pasja, zaangażowanie i praktyczna edukacja mogą zmieniać życie wielu osób i wpływać na rozwój branży IT. Jesteśmy podekscytowani przyszłością i tym, co nas czeka!


Czytaj podobne artykuły